2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Magyarok tesztelték az első európai marsjárót

2018. november 30. - emTV.hu

A földtani adottságok megértésében és az üledékes szemcsék várható jellemzőinek becslésében működnek közre az MTA szakemberei az ExoMars programban, amelynek keretében októberben tesztelték az űrexpedíció marsjáróját Dél-Spanyolországban.

Bővebben

A Mars új lakója volt a téma Vincze Miklós műsorában a Tilos rádióban

Kedden reggel új adással jelentkezett a Tilos rádió tudományos műsora, a Sokolébresztő. Miles és Vincze Miklós, a Parallaxis podcast állandó fizikusa és műsorvezetője Pál András asztrofizikus társaságában a NASA InSight nevű, a napokban a Marsra érkezett robotgeológus űrszondájáról, annak útjáról,…

Bővebben

A finnek és a számik ugyanolyan szibériai génekkel bírnak ősi DNS-minták elemzése szerint

Finn kutatók először tanulmányozták hazájuk ősi lakóinak DNS-mintáit, eredményeik megmutatták, hogy egykoron gének sokasága érkezett Szibériából Finnországba, az ősi géneket egybevetették a mai lakosok génjeivel, és a szibériai eredet még most is jól látható a számiknál…

Bővebben

Sikeresen landolt a Marson az InSight robotgeológus űrszonda

Mintegy négyszáznyolcvanötmillió kilométernyi út megtétele után sikeresen landolt a Marson az InSight űrszonda közép-európai idő szerint hétfő 20:54-kor – közölte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. A május 5-én útjára indított InSight az első űrszonda, amely a…

Bővebben

Az éves globális csapadékmennyiség fele mindössze tizenkét nap alatt esik le

Az évente mért globális csapadékmennyiség fele jelenleg mindössze tizenkét nap alatt esik le – derült ki egy új tanulmányból, amely szerint a század végére az esőzések és havazások eloszlása valószínűleg még aránytalanabbá válik, amelynek eredményeként az éves…

Bővebben

Halhulladékból előállított biogázzal fogják táplálni az óceánjárókat

A kirándulóhajókat működtető Hurtigruten társaság a halfeldolgozási melléktermékekből és egyéb szerves hulladékokból előállított biogázt cseppfolyósított formában fogja üzemanyagként használni – írta a The Guardian című brit napilap honlapja.

Bővebben

Időnként teljesen megújítják dalukat az ausztrál hosszúszárnyú bálnák

Néhány évente teljesen megújítják dalukat az ausztrál hosszúszárnyú bálnák. Keleti partvidéki állatok dalának elemzésekor megfigyelték, hogy a hím populáció által kiadott hangok alkalmanként teljesen megváltoznak. A Queenslandi és a St. Andrews Egyetem tudósai tizenhárom…

Bővebben

Rekordot döntött a felmelegedést okozó gázok légköri koncentrációja

Rekordot döntött a felmelegedést okozó gázok légköri koncentrációja 2017-ben az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) friss kutatása szerint. Nincs jele annak, hogy az emelkedő trend megfordulna – idézte a BBC hírportálja a szervezet üvegházhatású gázokról szóló új…

Bővebben

A hűvös éghajlaton élők hajlamosabbak a fokozott alkoholfogyasztásra

A Pittsburghi Májkutató Központ vezető munkatársaként dolgozó Ramon Bataller és kollégái százkilencvenhárom ország adatait felhasználva mutatták ki, hogy az éghajlat világszerte szerepet játszik a fokozottabb alkoholfogyasztásban és a májzsugorodás gyakoribb előfordulásában…

Bővebben

David Attenborough fogja képviselni az emberek véleményét az ENSZ éghajlatváltozási tanácskozásán

David Attenborough fogja elfoglalni az "emberek székét" az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének huszonnegyedik ülésén, amelyet december 2. és 14 között tartanak a lengyelországi Katowicében – adta hírül szerdán a BBC News honlapja. A világhírű brit természettudós e…

Bővebben

Ókori erotikus freskót tártak fel Pompejiben

A görög mitológiából Léda és a hattyú történetét ábrázoló ókori freskót tártak fel a régészek Pompejiben – adta hírül a BBC News. A freskó feltehetően egy gazdag kereskedő házának hálószobáját díszíthette a pompeji városközpont közelében. A falfestményt pénteken találták meg az ősi város épületeit…

Bővebben
süti beállítások módosítása