2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

A Star Trek: Voyager színésze is segít a NASA-nak aszteroidát detektálni

A színész közel 35 éve foglalkozik hobbi-csillagászattal

2021. augusztus 31. - emTV.hu

Tim Russ, aki a Star Trek: Voyager című sci-fi sorozatban alakította a vulkáni Tuvok parancsnok-helyettest, legújabb küldetésén a NASA számára segít aszteroidákat detektálni. Russ és öt másik civil csillagász hozzájárult a Patroclus, egy, a Jupiter körül keringő aszteroida észleléséhez – írja a USA…

Bővebben

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Az új típusú exobolygókat hycean bolygóknak nevezték el

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben – közölte a Cambridge-i Egyetem.

Bővebben

Ugrál, hátraszaltózik és ünnepli magát a Boston Dynamics Atlas robotja | videó

Ismét egy lépcsőfok az emberi mozgást utánzó humanoid robotok fejlesztésében

Azzal, hogy a humanoid Atlas robotokat arra képzik ki, hogyan manőverezzen át összetett pályákon, a Boston Dynamics mérnökei új, az emberi viselkedés által inspirált mozgásokat fejlesztenek ki, és a humanoid robotot a határaiig feszítik – írja blogbejegzésében a Boston Dynamics.

Bővebben

Ötemeletes falfestménnyel tiszteleg Karikó Katalin előtt a Brain Bar

Az alkotás a szeptemberi jövőfesztivál előestéjére készül el

Ötemeletes falfestménnyel tiszteleg Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus előtt a Brain Bar jövőfesztivál; a budapesti Krisztina körúton készülő alkotás a szeptember 9-10-i rendezvény előestéjére készül el. A koronavírus elleni védőoltás kifejlesztésében meghatározó szerepet játszó Karikó…

Bővebben

Újabb magyar műhold, űrfizika, űrtechnika, űrpolitika

Sokolébresztő #113

A múlt héten, augusztus 17-én Francia Guyanából Föld körüli pályára állt az Európai Űrügynökség RADCUBE nevű részint technológiai demonstrációs, részint tudományos célú kisműholdja, melyet teljes joggal tekinthetünk magyar űreszköznek. A háromegységnyi cubesatot ugyanis a budapesti C3S Kft. űripari…

Bővebben

Már működik Magyarország és Kelet-Európa első Integrált Geodinamikai Állomása

Célja a Kárpát-kanyarban zajló komplex geológiai folyamatok mélyebb megértése

Már működik Magyarország és Kelet-Európa első Integrált Geodinamikai Állomása. A Badacsonytördemicen található mérőállomás jelentős szerepet játszhat a földrengéseket megelőző földtani folyamatok azonosításában és a globális szén-dioxid-körforgás jobb megértésében.

Bővebben

Hamar kifejlődtek új emlősfajok a dinoszauruszok kihalása után

Az őskori emlősök néhány százezer évvel a dinoszauruszok eltűnése után jelentek meg.

Ősi emlősmaradványok elemzése arra utal, hogy a dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtti kihalása után gyorsan kifejlődtek új emlősfajok, amelyeknek három új faját azonosították a wyomingi Nagy-vízválasztó-medencében talált fosszíliák elemzésével. Ezek az őskori emlősök néhány százezer évvel a…

Bővebben

Pirx kalandjai: magyar sci-fi filmek bája és borzalma

Planetocast #7

A Planetocast hetedik, záró adásában alaposan kibeszéljük a magyar sci-fi filmek és sorozatok báját és borzalmát. Nem vagyunk filmkritikusok vagy filmesztéták, de a természettudományos hátteret jól ismerjük, valamint a tudományos-fantasztikus irodalomra és filmművészetre van azért némi rálátásunk.…

Bővebben

Újabb magyar fejlesztésű kisműhold startolt el a világűrbe

Kedd reggel sikeresen startolt el egy újabb nanoműhold

Magyar idő szerint kedd hajnalban sikeresen startolt el a Francia Guyana-i Kourou-ból, a Guyana Űrközpontból a magyar fejlesztésű RADCUBE nanoműhold – közölte Kiss László csillagász az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.

Bővebben

Ismerd meg Magyarország legizgalmasabb helyeit a NatGeóval

Felfedezőnek születtünk!

A National Geographic egy olyan kezdeményezést indított útjára, amely során arra kérik a kalandvágyókat, hogy osszák meg a kedvenc magyarországi helyeiket a NatGeo térképén. Továbbá a National Geographic is ajánl olyan kivételes területeket, épületeket, amelyeket érdemes felfedezni. Az ajánlások…

Bővebben

Dióhéjban a Merkúr

Bármily furcsán hangzik, a Merkúrnak van magyar vonatkozása

Az elmúlt években többször is hivatalosak voltunk arra a látványos természeti jelenségre, amikor is a Merkúr bolygó átvonult a Nap korongja előtt: a megfigyelés során központi csillagunk előterében elhaladó foltként láthattuk a belső bolygó fekete sziluettjét. Sőt, az emberiség legújabb ottani…

Bővebben

Az elsüllyedt űrkabin nyomában

Sokolébresztő #112

Hatvan évvel ezelőtt ilyenkor, vagyis 1961 augusztusában az Emberiség már elmondhatta magáról, hogy négy küldöttje is megjárta is a világűrt (nem beszélve a korábban előörsként odaküldött állatokról, a muslincáktól a csimpánzokig). Gagarin, Shepard, Grisson és Tyitov űrhajósok természetesen egytől…

Bővebben
süti beállítások módosítása