Ezúttal egy igen fontos témát járunk körül, mely egyre inkább fenyegetést jelent a digitális világban. Az adathalászat az internetes csalás egyik legelterjedtebb formája, amelyet bűnözők alkalmaznak azért, hogy személyes és bizalmas információkat szerezzenek meg. De hogyan ismerhetjük fel a csalást és miképp védekezhetünk ellene? Erről beszélgettünk a Médiazabálók aktuális epizódjában!
Az adathalászok hamis e-maileket, weboldalakat és más digitális kommunikációs csatornákat használnak, hogy áldozatokat csaljanak ki fontos információkról. Gyakran ezek az üzenetek vagy oldalak hivatalosnak tűnnek, és általában sürgető üzeneteket tartalmaznak, hogy rávegyék az embereket a válaszadásra vagy a személyes adatok megadására.
A legnagyobb hazai pénzintézet is figyelmeztet, hogy megint az online piacterek, közösségi felületek eladóit veszik célba a csalók, vevőként jelentkezve a hirdetésre. A "vevők", azaz a bűnözők elkérik az eladó e-mail címét, majd az e-mail cím megadását követően a gyanútlan eladónak például a Foxpost nevében e-mailt küldenek. Az üzenetben szereplő linkre kattintva az áldozatot egy hamisított Foxpost oldalra irányítják, ahol a bankot kiválasztva, az eredeti formai-tartalmi elemeivel rendelkező felületen elkérik az internetbanki belépéshez szükséges azonosítókat. Ezt követően a csalók a megszerzett belépési adatokkal az internetbankon keresztül már hozzáférnek az áldozat bankszámlájához.
Hogyan védekezhetünk az adathalászat ellen? Első és legfontosabb lépés a tájékozódás és az óvatosság. Mindig gyanakodjunk a kétes e-mailekkel, különösen, ha ismeretlen feladótól érkeznek vagy furcsa linket tartalmaznak. Soha ne osszuk meg a banki adatokat, jelszavakat vagy más személyes információkat, hacsak nem vagyunk teljesen biztosak a kapcsolattartó valódiságában.
emTV.hu // Parallaxis