A Parallaxis állandó szakértőjének, Vincze Miklós elméleti fizikusnak a klímakutatás a szakterülete. Csütörtökön az ELTE "Atomoktól a csillagokig" sorozat részeként "Óceáni áramlások és tornádók a laborasztalon" címmel a különböző folyamatok éghajlati rendszerünkre gyakorolt hatásairól láthatunk egy érdekes előadást Miklós közreműködésével a huszadik születésnapját ünneplő Kármán Környezeti Áramlások Laboratórium néhány kísérleti eredményén keresztül. Lemaradtál? A Galileo Webcastnek köszönhetően megnézheted!
Az áramlások fizikai elmélete lehetővé teszi, hogy akár bolygóléptékű jelenségeket hitelesen modellezzünk asztali méretű laboratóriumi kísérletekben. A környezeti áramlások méretskáláján sokszor olyan folyamatok válnak meghatározóvá, melyeket a hétköznapi (mérnöki) áramlástanban elhanyagolható effektusok irányítanak; ilyen például a Föld forgása miatt fellépő Coriolis-erő, vagy a légkör és az óceánok függőleges sűrűségrétegzettsége.
Vincze Miklós a hamarosan induló új podcast-évadban már állandó műsorvezetőként szerepel majd, illetve ott lesz november 11-én a TEMI művelődési Házában, ahol az emTV.hu által támogatott egész napos, ingyenes esemény részeként a Stargate Hungarian Command Site hatodik születésnapján Ádámmal és Csabával a csillagkapuk fizikájáról beszélget majd a Parallaxis kerekasztal körül.
emTV.hu // Galileo Webcast // képünk illusztráció