A Koreai Szupravezető Tokamak Fejlett Kutatási (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) program, melynek célja egy fúziós reaktor megépítése és működtetése, nemrég rekordott állított fel. A 100 millió fokos plazma mintegy 20 másodpercig volt stabil. Ez azért nagy szó, mert ehhez a művelethez két dolog szükséges: elsősorban a hőmérséklet előállítása és fenntartása a probléma, másodsorban pedig a mágneses mező könnyen szétesik.
Ez eddigi rekord 8 másodperc volt 2019-ben. Ezt kétszer is sikerült elérni.
A fúziós erőmű lényege, hogy magas hőmérsékleten hidrogén izotópokat juttatnak egy mágneses mezőbe. A nagy hőmérséklet következtében a hidrogén atomok hélium atomokká olvadnak össze, miközben energiát szabadítanak fel.
Elvileg ez a reakció önfentartó (mivel a mi napunkban is ez zajlik már néhány milliárd éve). A probléma viszont az, hogy itt a Földön nehéz és energiaigényes olyan környezetet biztosítani a hidrogénatomoknak, amelyben fuzionálni kezdenek.
Ez azért lenne jó, mivel ellenben a nukleáris reaktorokkal (amelyek fissziós, vagyis maghasadáson alapuló erőművek), itt nem keletkezik radioaktív melléktermék. A másik nagy előnye, hogy ha bármiféle üzemzavar történik, az egész leáll, nem robban fel.
Jelenleg több ország is kísérletezik hasonló reaktorokkal, mint például Anglia, Franciaország, Németország, Oroszország, Japán.
A tervek szerint 2040 környékén sikerül majd hosszú távon is működő fúziós reaktorokat készíteni.
emTV.hu // MTI // címlapképünk illusztráció