Ausztrál kutatók meghatározták, milyen összetételű a gyerekek ideális napja a csontjaik egészsége szempontjából. A Dél-ausztráliai Egyetem kutatói 804 gyereket vizsgáltak meg, mindannyian 11-13 évesek voltak. A témában a világon elsőként készített tanulmány megállapította, hogy a gyerekeknek több közepes-erős intenzitású testmozgásra, több alvásra és kevesebb üldögélésre van szükségük, hogy a csontjaik egészségesek maradjanak – olvasható az egyetem közleményében, amelyet a Science Daily tudományos hírportál ismertetett.
A gyerek ideális 24 órájából másfél óra a közepes-intenzív testmozgás (sport vagy szaladgálás), 3,4 óra könnyű mozgással járó tevékenység (séta, házi munkák), 8,2 óra az egyhelyben ülés (iskola, tanulás, olvasás) és 10,9 óra az alvás.
"A gyerekek napi tevékenysége komolyan befolyásolja a csontegészséget, de eddig nem tudtuk, milyenek a tökéletes arányok. A több testmozgásról tudni lehetett, hogy jótékony hatású, de arányát nem növelhetjük más tevékenységek rovására"
– mondta el Dot Dumuid, a kutatás vezetője. A maximális csonttömeg akár 90 százalékát is eléri az ember 18-20 éves korára, ezért különösen nagy hangsúlyt kap a gyerek- és serdülőkori mozgás- és alvásmennyiség.
A gyerekek csontjainak egészsége adja a fő védelmet a csontritkulás ellen, amely a felnőttkori csonttörések vezető oka, valamint jelentős közegészségügyi probléma, és nagy gazdasági és társadalmi terhet képvisel – magyarázta Dumuid.
A gyerekek mozgását szenzorral mérték, amelyet nyolc napon át napi 24 órában viseltek. Ezt kiegészítették a gyerekek saját feljegyzéseivel az alvással és ébren töltött időről. A csonttömeget a boka és a sípcsont CT-felvételeivel vizsgálták.
emTV.hu // MTI // címlapképünk illusztráció