2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Vén kecske is megnyalja a Göncölszekér alvázszámát | Űrcowboyok (2000)

Parallaxis #113

2024. december 19. - Parallaxis Univerzum

Mai filmünk bebizonyítja, hogy a nyugdíjasotthonból egyenesen az űrbe vezethet az út, amikor az egykori mérnök és a NASA elfeledett hőse úgy dönt, hogy nemcsak egy rozoga szovjet műholdat, hanem a csapattársai egóját is megmenti. Persze ehhez előbb összeszedi az öregfiúk klubját, akik még hallókészülék nélkül értik az utasításokat. Az életkor csak egy szám, kivéve ha te vagy Clint Eastwood, Tommy Lee Jones, vagy Donald Sutherland. A Parallaxis legújabb részében az Űrcowboyok (2000) című haverfilmet vizsgáltuk meg tudományos szempontból.

parapod_ep113_cover.png

csik_patreon.jpg

1998-ban a 77 éves John Glenn szenátor, Amerika korábbi első embere Föld körüli pályán egy legalább annyira PR-jellegű, mint tudományos küldetésre indult a világűrbe. Alighanem ekkor juthatott eszébe Clint Eastwoodnak az "öreg űcowboy nem vén űrhajós" tematikától megihletődve felhívni országos cimboráit, hogy dobjanak össze valamiféle űrwesternt. A pletykák szerint, amikor Jim Lovell űrhajós megírta az Apollo-13 repüléséről szóló önéletrajzi ihletésű regényét, Eastwood is érdeklődött a megfilmesítési jogok iránt. Azt gondolom, mindenkinek hatalmas szerencséje, hogy végül nem ő, hanem Ron Howard nyúlt hozzá a kalandos űrrepülés témájához, és az 1995-ös Apollo-13-at végül ő rendszte meg, nagyszerűen. Az Űrcowboyok azonban bepillantást enged abba, hogy milyen is lehetett volna, ha végül Eastwood készíti el az Apollo-filmet: nagyon más. A produkció megtekintéséhez a jó recept valószínűleg abban áll, hogy egy pillanatra sem kell azt gondolnunk közben, hogy az alkotók komolyan gondolták. Ha így tekintünk rá, egészen szórakoztató mozit kapunk, valamiféle Az igazak-utánérzést, veterán mardnem-űrhajósokkal, akik megmentik a bolygót.

spacecowboys_feature.jpg

Hogy mit keres a Skylab-űrállomás vezérlőrendszere egy hatlövetű szovjet atoműrmonstrumon, hogyan sunnyog egy orosz tábornok Houstonban, és hogy egy megkergült, lövöldöző műhold megjavítására valóban az emberes küldetés lett volna-e az adekvát megoldás a kilencebnes és a kétezres évek fordulóján? Kiderül az adásból, a hosszabb, patronálói változat pedig arra is fényt derít, hogy Földünknek volt-e és lehet-e valaha gyűrűje. Hallgassátok szeretettel!

Keresd műsorainkat a Facebookon, Soundcloud- és YouTube-csatornánkon, Apple és Google Podcasts-en, valamint Spotify-on, premier előtt pedig a Patreon oldalunkon! Kattins és válassz platformot!

emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép, kép: Warner Bros.

ban_premierelott.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://parallaxis.blog.hu/api/trackback/id/tr4418754728

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása