2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Lakható exobolygók és műholdas észlelésük

Sokolébresztő #150

2023. január 26. - Sokolébresztő

A Sokolébresztő legújabb adásának elején megemlékeztünk Ivanics-Rieger Klaudiáról, barátunkról, a Bakonyi Csillagászati Egyesület egyik alapítójáról, a műsorban pedig a TESS, azaz a fedési exobolygókat felderítő műhold küldetése került terítékre, amelynek fejlesztésében állandó szakértőnk Pál András…

Bővebben

Ivanics-Rieger Klaudia (1989 – 2023)

Bizonytalan ideig, de márciusig biztosan leállunk a podcastekkel

Leírhatatlan mély fájdalommal tudatjuk veletek, hogy elhunyt Ivanics-Rieger Klaudia, a Parallaxis Univerzum műsorvezetője és felelős szerkesztője, a Bakonyi Csillagászati Egyesület alapító tagja, a barátunk... Klaudia 2021-ben csatlakozott podcast univerzumunkhoz: huszonkét Parallaxisban szerepelt,…

Bővebben

Öt hang az őrület határán

White Sam #9

Műsorainkban gyakran kerülnek terítékre idegen invázióról szóló különféle alkotások, de ezúttal az UFO-k nem akarják elpusztítani a Földet, csupán kommunikálni szeretnének velünk. Egy átlagos munkás életét gyökeresen változtatja meg egy harmadik típusú találkozás – a White Sam januári adásában…

Bővebben

Drasztikus időjárás-változást jeleznek a következő évtizedekre

Az SZTE kutatói szerint a forró napok száma akár meg is duplázódhat

Drasztikus időjárás-változást, a szélsőséges események gyakoribbá válását, jelentős hűtési energiafelhasználás-növekedést, jeleznek előre a Dél-Alföldön a következő évtizedekre a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága csütörtökön az…

Bővebben

Új agykérgi felfedezést tettek magyar kutatók

A felfedezés segíthet gyógyítani a Parkinson-kórt, a skizofréniát és az epilepsziát

Az agykéreg és az információfeldolgozásban legfontosabb kéreg alatti partnere, a talamusz között új kommunikációs csatornát fedeztek fel és írtak le az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének (KOKI) kutatói a Lausanne-i Egyetemmel együttműködve – számolt be…

Bővebben

Tízmilliárd éves csillagcsoportról küldött képeket a James Webb

A kutatók eddiginél jobb betekintést kaphatnak az univerzum életének korai szakaszába

Több mint tízmilliárd éves csillagcsoportról küldött képeket a James Webb űrteleszkóp, ezzel a kutatók minden eddiginél jobb betekintést kaphatnak az univerzum életének korai szakaszába – számolt be róla a The Guardian online kiadásának tudományos rovata, amit az MTI szemlézett.

Bővebben

2023 Űrodüsszeia

Sokolébresztő #149

Magánűrséta, szondazápor a Holdra, európai küldetés a Jupiter holdjaihoz, japán csilliárdos és haverjai a Hold körül. Az év első Sokolébresztőjének adásában mi más is lehetne a téma, mint hogy mi minden várható az űrtevékenységben 2023-ban. Spoiler: izgalmas évnek ígérkezik ez is! 

Bővebben

Richard Branson kilenc műholdat szeretett volna felbocsátani

Meghibásodás miatt nem sikerült az első, brit területről indított műholdak pályára állítása

Az űrkorszak kezdete óta első ízben próbáltak műholdakat földkörüli pályára állítani Nagy-Britannia területéről, a manőver azonban egyelőre nem részletezett meghibásodás miatt nem sikerült – jelentette Kertész Róbert, az MTI tudósítója. A kilenc műholdat Sir Richard Branson milliárdos brit…

Bővebben

Még éveket várhatunk a fúziós energiára

A nemzetközi nukleáris fúziós projekt vezetője elismeri, hogy a projekt éveket késhet

A nemzetközi nukleáris fúziós projektnek évekig tartó késedelemmel kell szembenéznie – nyilatkozta a vezetője, hetekkel azután, hogy az Egyesült Államok kutatói áttörést jelentettek be a hőn áhított cél elérésében – írja a The Guardian. A fúzió során könnyű elemek atommagjait kényszerítik össze egy…

Bővebben

Nicolas Cage a Star Wars helyett a Star Trekben szerepelne

Trekkie-ként coming outolt az Oscar-díjas veterán színész

Úgy tűnik, újabb névvel bővült a híres Star Trek-rajongók listája – írja a TrekMovie nem sokkal azután, hogy Nicolas Cage bejelentette, hogy ő bizony Trekkie, és esze ágában se lenne a Star Warsban szerepelni. Az Oscar-díjas színész a tavalyi A gigantikus tehetség elviselhetetlen súlya című filmben…

Bővebben

A képregények kora

Médiazabálók #2

Aktuális témánk egy rajzolt univerzumba vezet, a képkockák szövegbuborékokkal teli világába, s bár ez az úgynevezett kilencedik művészet már a barlangrajzok óta velünk él, mai formája a 19. század végén alakult ki az Egyesült Államokban. Mára a popkultúra részévé vált ez a tipikusan huszadik századi…

Bővebben

Alapvető változás történt a bolygónkon

A kutatók az antropocén korszak kezdetét jelző pontot keresik

Néhány héten belül geológusok kiválasztják azt a helyszínt, amely a legvilágosabban mutatja, hogy az ember hogyan változtatta meg bolygónk felszínének szerkezetét. Olyan helyet választanak, amely szerintük a legjobban szemlélteti, hogy mikor született meg az új korszak, az antropocén, és mikor ért…

Bővebben

2023-ban gyorsulva tágul a Parallaxis Univerzum!

Visszatér a SzubZsáner, jön a 100. adás

Tavaly a Sokolébresztő és a Parallaxis mellett elindult a SzubZsáner és a White Sam, 2023-ban pedig tovább tágul a Parallaxis Univerzum! A megszokott műsoraink mellett elstartol a Médiazabálók, az Űrszekerek – A Star Trek podcast, és a Csak még egy kérdés! – A Columbo podcast, illetve tavasszal a…

Bővebben
süti beállítások módosítása