2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

A függőség és a nyilvánosság

A sajtó hatása a függőségben szenvedők mentális egészségére

2024. augusztus 29. - emTV.hu

A szenvedélybetegség egy komplex és krónikus állapot, amely számos tényező, köztük genetikai, pszichológiai és környezeti hatások eredményeként alakul ki. Az alkoholizmus, a szerhasználat és más függőségek különösen pusztító hatással vannak az egyén mentális és fizikai egészségére, valamint társadalmi kapcsolataira. Ebben az állapotban a médiafigyelem, különösen ha az negatív és szenzációhajhász, súlyosan ronthatja a beteg állapotát és a felépülési esélyeit.

medicines-1756239_1920.jpg

A szégyen és a megbélyegzés pszichológiai hatásai

Az alkoholizmusban és más szenvedélybetegségekben szenvedők esetében a szégyenérzet és a démonizálás gyakran a felépülés egyik legnagyobb akadálya. A pszichológiai kutatások szerint a szégyen és a stigma, amelyet a társadalom és a média gyakran közvetít, mélyen romboló hatású lehet. Az emberek, akik szenvedélybetegséggel küzdenek, gyakran érzik magukat megbélyegzettnek, amely tovább súlyosbíthatja a depressziót, a szorongást, és növelheti az önpusztító viselkedés kockázatát.

A Blikk több méltatlan cikket is közölt Molnár Gusztáv színművészről, aki alkohollal folytatott küzdelme során ismét nehéz napokat él át. A cikkek egy olyan fotón alapultak, amelyet egy úgynevezett olvasóriporter készített a színművészről, amint feltehetőleg alkoholos állapotban az utcán alszik. Ez az eset rámutat arra a súlyos etikai válságra, amely a bulvársajtót egyre inkább jellemzi.

A nyilvános megszégyenítés – mint amit a Blikk tett Molnár Gusztáv esetében –, súlyosan ronthatja a beteg mentális állapotát. A kutatások kimutatták, hogy a szégyenérzet és a megbélyegzés növeli a visszaesés, illetve a tiszta állapot fennmaradásának esélyét, mivel a szenvedélybetegek gyakran használnak alkoholt vagy más szereket a negatív érzelmek enyhítésére. A nyilvános megszégyenítés és a média által generált stigma így egy ördögi kört indíthat el, amely tovább mélyíti a függőséget.

A média hatása a szenvedélybetegek felépülésére

A média szerepe a szenvedélybetegségek bemutatásában kritikus fontosságú. A negatív, szenzációhajhász tudósítások, amelyek szenvedélybetegséggel küzdő embereket céloznak, nemcsak a szélesebb társadalmi attitűdöket formálják negatívan, hanem közvetlenül is károsítják az érintett személyt.

A felépülés pszichológiai modelljei hangsúlyozzák a támogató környezet fontosságát. A pozitív társadalmi visszajelzések, a bizalom, és a megerősítés mind-mind kulcsszerepet játszanak a felépülésben. Ezzel szemben a negatív médiavisszhang növelheti a reménytelenség és az önbecsülés hiányát, ami komoly akadályt jelenthet a sikeres felépülés felé vezető úton.

Tanulmányok már korábban kimutatták, hogy a média által közvetített megbélyegzés és a szenvedélybetegségekkel kapcsolatos negatív sztereotípiák közvetlenül befolyásolják a felépülés esélyeit. A kutatások szerint a média által közvetített üzenetek olyan társadalmi normákat erősítenek meg, amelyek akadályozzák a szenvedélybetegségek kezelését és a betegek társadalmi integrációját. Alapvetés, hogy a szenvedélybetegségekkel küzdő embereknek támogató és biztonságos környezetre van szükségük a felépüléshez. Ennek része, hogy a média és a közvélemény érzékenyebb legyen a szenvedélybetegségek komplexitására és az egyének érzékeny helyzetére. A pszichológiai megközelítés szerint a média szereplőinek és a társadalom egészének is arra kell törekednie, hogy csökkentsék a megbélyegzést, és elősegítsék a felépülést. A pozitív és támogató közeg, amely bizalmat és reményt nyújt, jelentősen növeli a felépülés esélyeit.

A felelősség közös

Az alkoholizmus és más szenvedélybetegségek kezelése rendkívül összetett folyamat, amelyben a pszichológiai tényezők kiemelt szerepet játszanak. A média felelőssége, hogy ne súlyosbítsa a helyzetet negatív és szenzációhajhász tudósításokkal. Az ilyen típusú megközelítések nemcsak az egyén felépülési esélyeit csökkenthetik, hanem súlyosbíthatják a társadalmi megbélyegzést is, amely további akadályokat gördít a sikeres rehabilitáció elé.

A tudományos és pszichológiai kutatások egyértelműen rámutatnak arra, hogy a médiának sokkal nagyobb érzékenységgel kell kezelnie az ilyen eseteket, és inkább a támogató szerep betöltésére kell törekednie, semmint a szenvedélybetegségek trivializálására vagy megbélyegzésére. A felelősség közös, és mindannyiunk érdeke, hogy egy olyan társadalmat építsünk, amely támogatja és segíti a felépülést, nem pedig akadályozza azt.

emTV.hu // címlapképünk illusztráció / Pixabay

csik_patreon.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://parallaxis.blog.hu/api/trackback/id/tr9418477447

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása