2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjával, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Láthatóak a leszállás nyomai a Hajabusza-2 űrszondának a Ryugu kisbolygóról készült felvételén

2019. február 26. - emTV.hu

Sötét folt formájában láthatóak a Hajabusza-2 leszállásának nyomai az űrszondának a Ryugu kisbolygóról készült felvételén. A Japán Űrügynökség (JAXA) felvétele az első vizuális bizonyítéka annak, hogy a pénteki leszállás a kisbolygón a terveknek megfelelően haladt.

Bővebben

A Naprendszer legtávolabbi objektumára bukkant a NASA csillagásza

A Naprendszer eddigi legtávolabbi objektumára bukkant az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA egyik csillagásza. Az újonnan azonosított égitest száznegyvenszer távolabb van a Naptól, mint a Föld, és ha felfedezését hivatalosan megerősítik, ez lesz a Naprendszer legtávolabbi ismert…

Bővebben

High tech dzőő és hosszú menetelés a kozmoszba

Kedd reggel a Sokolébresztőben a Tilos rádióban a Parallaxis állandó fizikusa, Vincze Miklós, Werner Norbert, Pál András, valamint Füleki András Miles adtak a kínai űrprogramnak. Megannyi high tech dzőő és hosszú menetelés a kozmoszba! Ráhangolódásnak íme egy kis éteri muzsikaszó! Hallgasd vissza…

Bővebben

Parallaxis a Delta kvadránsban

A Star Trek: Voyager 'Parallaxis' című részének tudománya(?)

A USS Voyager fedélzetén lassan kezd kialakulni a rend, már ami a Maquis, és a Csillagflotta legénységének együttműködését illeti. Persze vannak problémák, például belefutnak egy fekete lyukba, ami csapdába ejtett egy ismeretlen csillaghajót. Ez alkalommal a Star Trek: Voyager 'Parallaxis' című…

Bővebben

Véget ért az Opportunity marsjáró küldetése

A NASA az egyik legsikeresebb és legtartósabb bolygóközi kutatásnak minősítette az Opportunity küldetését, kiemelve, hogy csaknem tizenöt éven keresztül kutatta a Mars felszínét és alapvető fontosságú munkát végezve hozzájárult ahhoz, hogy az amerikai űrkutatási hivatal…

Bővebben

Könyvajánló – Robert Kurson: Rakétaemberek

Az Apollo-8 merész küldetése és az űrhajósok, akik először utaztak a Holdhoz

Úgy gondolom, hogy az Apollo-8 legénységének ötven évvel ezelőtti őrült útjával vált az Emberiség igazi űrutazó civilizációvá. Persze eszem ágában sincsen kisebbíteni az őket megelőző űrhajósok és az egy szem űrhajósnő (no meg persze az őket feljuttató mérnökök és munkások tízezreinek) múlhatatlan…

Bővebben

Szétesett csillagközi üstökös hulladékfelhőjének maradványa lehet az Oumuamua

Számtalan elmélet látott már napvilágot az Oumuamua, a Naprendszer első csillagközi bevándorlója eredetét és származását illetően. Egy új elmélet szerint a különleges formájú égitest egy szétesett csillagközi üstökös hulladékfelhőjének maradványa lehet.

Bővebben

Az Antarktiszról leszakadt jégtömbhöz indul tudományos expedíció

A világ egyik legnagyobb jéghegyéhez, az Antarktiszról 2017-ben leszakadt A68 jégtömbhöz indul tudományos expedíció a héten – írta a BBC hírportálja. Az ötezer-nyolcszáz négyzetkilométeres tábla letörése a Larsen-selfjégről és elsodródása szabaddá tette a legalább…

Bővebben

Holdszondák, az 51-es körzet és a mérgező gömbhal

Kedd reggel a Sokolébresztőben a Tilos rádióban a Parallaxis állandó fizikusa, Vincze Miklós, valamint Füleki András Miles faggatta a Japánból minap hazatért, a műsor kvázi-állandó szakértőit, Pál Andrást és Werner Norbertet a távol-keleti kisműholdas fejleményeiről. Ráadásul exkluzív interjút is…

Bővebben
süti beállítások módosítása