2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Az idő börtönében

Parallaxis #94

2023. szeptember 28. - Parallaxis Univerzum

Történetünk egy olyan világban játszódik, ahol a jövőből visszaküldött bérgyilkosok végzik el a múltban az áldozataik likvidálását. Azonban minden megváltozik, amikor a főszereplőnknek saját maga lesz a célpontja. A Looper – A jövő gyilkosa egy lenyűgöző és gondolatébresztő sci-fi akciófilm, amely…

Bővebben

Ez az ügy csupa véletlen

Csak még egy kérdés! – a Columbo podcast #4

A befolyásos férj arra gyanakszik, hogy a felesége megcsalja őt, ezért megbíz egy nyomozóirodát. A magánnyomozó azonban aljas módon kettős játszmába kezd. Amikor ugyanis kiderül, hogy a nő valóban félre lépett, a detektív úgy dönt, hogy zsarolni kezdi. Ám a feleség elhatározza, hogy mindent bevall a…

Bővebben

Az élet, a Világmindenség meg minden

Sokolébresztő #167

Ezúttal az elmúlt közel egy évben felgyülemlett, emailben érkezett hallgatói kérdések megválaszolásának veselkedünk neki, rendkívül érdekes felvetésekkel a gravitációs hullámoktól az idő irányának problémáján át a távoli jövő földlakóinak küldött üzenetekig.

Bővebben

Fajok a Star Trekben

Űrszekerek #4

A sokszínűség mindig is jellemző volt a megszámlálhatatlanul sok fajt felvonultató Star Trek franchise-ra: a jól ismert vulkániakon és klingonokon túl megannyi részletesen vagy kevésbé részletesen bemutatott földönkívüli létformák között nehéz eligazodni azoknak, akik bár szeretik, de nem rajonganak…

Bővebben

Holdkő-rákok támadása

Parallaxis #93

Ez alkalommal az Apollo-18 című 2011-es horror-sci-fit veszünk elő, amely egy alternatív valóságon keresztül rekonstruálja az Apollo-18 holdi misszióját. A film tehát az égi kísérőnkön történt rejtélyes eseményeket mutatja be, miközben a középpontban álló csapat fokozatosan rájön, hogy nincsenek…

Bővebben

Űrkertészeti kutatást indít a Debreceni Egyetem

Innovatív űrkertészeti fejlesztés és tudományos kísérlet a HUNOR programban

Magyar paprikát is termeszthetnek az űrben, ha sikerrel zárul a Debreceni Egyetem (DE) VEGBOX TS elnevezésű kutatása, amelyben a szakemberek számos innovatív űrkertészeti fejlesztést és tudományos kísérletet végeznek a HUNOR – Magyar Űrhajós Programban – hangzott el a kutatást bemutató…

Bővebben

Utolsó hívás a United 93-asról

White Sam #17

A United 93 című alkotás a 2001. szeptember 11-i terrortámadások egyik hősi cselekedetét mutatja be. A film során a United Airlines 93-as járat utasai és személyzete azokat a terroristákat próbálják lefegyverezni, akik a repülőgépet a Fehér Ház vagy a Capitolium elleni támadáshoz akarják…

Bővebben

75 éves lett Charles Simonyi, a világ ötödik űrturistája

Boldog születésnapot a Microsoft Word és Excel atyjának

Tegnap lett hetvenöt éves Charles Simonyi magyar-amerikai szoftverfejlesztő, a Microsoft Word és Excel atyja, a célirányos programozás kifejlesztője. 2007 áprilisában a világ ötödik űrturistájaként és második magyarként tett utazást a világűrben. Egy Szojuz TMA-10 űrhajó fedélzetén érkezett a…

Bővebben

Űridőjárás, időjárás, klíma

Sokolébresztő #166

Témánk ezúttal a meteorológiai klímakutató műholdak törénete és munkássága, illetve a velük szoros kapcsolatban álló Nap-megfigyelő űreszközök, melyek együtt szolgáltatnak felbecsülhetetlen (életmentő) adatokat a Nap-Föld kapcsolatok megértéséhez.

Bővebben

A magyar űrhajós és a Szaturnusz sarkvidéki hatszöge

Kísérletünk az Űrállomásra

Van a Szaturnusz északi sarkvidékén egy hatalmas, majd' harmincezer kilométer ármérőjű, meglepően szabályos, hatszög alakú felhőrendszer, amelyet még a hetvenes évek Voyager űrszondái pillantottak meg először. A döbbenetes szabályosság láttán természetesen sokan egy hatalmas bolygómérnöki…

Bővebben

A közösségi média kora

Médiazabálók #9

A közösségi média a virtuális világ közeli kapuja. Posztok születnek, lájkok repkednek, és a barátság egy klikkelésre van. De néha a valóság elvész a filterek mögött, és a képernyőkön át sugárzó boldogság után észre sem vesszük, hogy a valódi pillanatok tova repültek. Emeljük fel a fejünket a…

Bővebben

"A sci-fi nem tud unalmas lenni" – interjú Gálvölgyi Judittal

2019-ben Trethon Judit-emlékgyűrűvel díjazták a műfordítót

A Trethon Judit-emlékgyűrűt a balesetben elhunyt Trethon Judit író, újságíró, műfordító emlékére alapította családja, és minden évben olyasvalakinek ítélik oda, aki műfordítóként kiemelkedő munkájával hozzájárult a külföldi science fiction irodalom magyar nyelvre ültetéséhez. A 2019-es díjazott,…

Bővebben
süti beállítások módosítása