2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Ponori Thewrewk Aurél és a betlehemi csillag | Orha Zoltán

Sokolébresztő #200

2024. december 25. - Sokolébresztő

A Sokolébresztő. 200. (karácsonyi) adásunk vendége Orha Zoltán volt, fő témája pedig a betlehemi csillag: lehet-e csillagászati magyarázatot találni a bibliai égi jelenségre a bolygómozgások vagy akár a korabeli egyéb feljegyzések alapján, s mi köze mindehhez Ponori Thewrewk Aurélnak (1921-2014), a legendás magyar csillagász-polihisztornak és ismeretterjesztőnek? Hogyan lehetett a negyvenes években doktorizni a Biblia csillagászati vonatkozásaiból, miként állította meg Józsué a Napot az égen, és mit kereshetett a Krisztus születésének megtörténtéről tudosító égi jelenség "Krisztus előtt" 7-ben?

sokol_ep200_cover.png

csik_patreon.jpg

Máté evangéliuma a négy közül az egyetlen, amely tudósít arról a rejtélyes égi jelenségről, amit meglátva a napkeleti bölcsek, azaz valószínűleg babiloni csillagászok azonnal tudták, hogy szedniük kell a sátorfájukat és elindulni Jeruzsálem, majd onnan tovább Betlehem felé, mert "megszületett a zsidók királya". Túl azon, hogy érdekes, hogy ezek szerint pogány csillagászok pogány asztrológiája alkalmas lehetett arra, hogy megjövendölje a Megváltó megszületését (ami minimum érdekes kérdés, hiszen ez keresztény nézőpontból úgymond validálná a mezopotámiai csillagjóslást), ha komolyan vesszük az Evangélium ide vonatkozó szakaszait, csillagászati szempontból sem éppen egyszerű kérdés, hogy vajon mi lehett ez az égi csoda. A bölcsek "napkeleten" látták meg, vagyis a babiloni keleti égbolton, majd miután hetekig vándoroltak (akkoriban ez nem ment gyorsabban) Judea felé, közben az objektum megelőzte őket, hiszen "előttük haladt" majd pedig megállapodott a zeniten, vagyis azon hely fölött, ahol végül a gyermek Jézusra rátaláltak. Milyen jellegű csillagászati objektum vagy jelenség végezhet ilyen látszó mozgást?

ptaurel2000.JPG

A kérdés sokakat foglalkoztatott Johannes Keplertől egészen Mark Kidgerig, de nem kis büszkeséggel állíthatjuk, hogy a téma egyik legjelentősebb huszadik századi szakembere, Ponori Thewrewk Aurél itt élt és alkotott Magyarországon. Ponori már doktori munkájában magyarázatot adott a Biblia egy másik híres csillagászati rejtélyére, vagyis arra, hogy Józsué hogyan "állította meg" a Napot, de sok egyéb csillagászattörténeti területen is maradandót alkotott, nem is beszélve a napórákról, vagy a csillagászati ismeretterjesztésről.

Hogy mi lehetett végül is a betlehemi csillag, és miért tekinthette magát úgy Ponori, hogy "szerencsés csillagzat alatt" élte le hosszú és eredményes életét, kiderül a legújabb, karácsonyi Sokolébresztőből. Hallgassátok szeretettel! 

Keresd műsorainkat a Facebookon, Soundcloud- és YouTube-csatornánkon, Apple és Google Podcasts-en, valamint Spotify-on, premier előtt pedig a Patreon oldalunkon! Kattins és válassz platformot!

emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép: Vincze Miklós // kép: MTI

ban_premierelott.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://parallaxis.blog.hu/api/trackback/id/tr718757934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása