Mai filmünk főszereplője egy ügyes, ambiciózus és kissé gátlástalan kommunikációs szakember, valamint a NASA indítási igazgatója. Kettejük különös kapcsolatán keresztül bontakozik ki a történet, amely az Apollo-program idején játszódik. A cselekmény középpontjában az amerikai űrverseny PR-szempontjai, az állami manipuláció kérdései, valamint egy képzeletbeli forgatókönyv áll: mi történik akkor, ha a holdra szállás nem sikerül – és hogyan készül fel minderre a kormányzat. A film egyszerre szatirikus és szórakoztató, ugyanakkor komoly tudományos és történelmi kérdéseket is felvet. Ezekről beszélgettünk a Vigyél a Holdra (2024) című alkotás kapcsán a Parallaxis legújabb részében.
"Hát kamu, kéééreeem!" mondotta Besenyő Istvánt parafrazeálva Nagy Szabi, amikor tavaly "élőben" közvetítettük az Apollo-11 holdi zászlótűzését egy Paralalxis Live keretében, laza 55 éves késéssel. Mi jól elvihorásztunk a dolgon, azonban tény, hogy az internet telis-tele van nem túl informált, de annál hangosabb holdraszállástagadó véleményekkel, amelyek ilyen vagy olyan változtaban arról szólnak, hogy Armstrong és Aldrin landolását (na meg nyilván az azt követő öt további sikeres expedíciót is) egy stúdióban vették fel, hiszen egy ilyen utazás a korabeli technikával nem lett volna lehetséges, a szovjeteknek viszont mindenképpen oda kellett pörkölni a PR-fronton.
Ezt a kérdést bolygatja meg egy elegáns csavarral a tavalyi év egyik legsikeresebb romkomja, s közben elgondolkodtat minket: vajon tényleg meg lehetett volna csinálni egy kamu Holdra szállást? Mint kiderül, érdekes módon az átverés lényegesen fejlettebb technológiát igényelt volna, mint maga az Apollo-program. Persze az összeesküvés-elméletek kiirthatatlanok, mert mindig van egy bonyolultabb megoldás.
Mennyire akkurátus a korbeli NASA bemutatása a filmben és miért néz ki egy maximum öt éve épült iroda 1969-ben úgy, mintha legalább fél évszázada rohadna széjjel? Ezekre és hasonló fontosságú kérdésekre kerestük a választ adásunkban, illetve méginkább annak hosszabb, jobb támogatói változatában. Hallgassátok szeretettel!
emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép: Columbia Pictures // Intercom // kép: NASA