2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjával, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Egy német film, HAL 9000 és a cylonok ihlették a Knight Ridert

10 kevésbé ismert, de izgalmas tény a sorozatról

2025. május 10. - Ádám // emTV.hu

A Knight Rider mára igazi kultusz sorozat, Michael Knight és beszélő autója, K.I.T.T. kalandjai generációk kedvencei. Azt hihetnénk, mindent tudunk a fekete Pontiac és bőrdzsekós gazdája történetéről – pedig a kulisszák mögött épp elég meglepő érdekesség akad. Íme 10 kevéssé ismert tény és háttértörténet a Knight Riderrel kapcsolatban, a forgatási trükköktől a színészekhez fűződő különlegességekig. Dőlj hátra, kapcsolj turbo boost üzemmódba, és fedezd fel a sorozat titkait a következő (spoileres) cikkben, vagy a Helló, Pajti – a Knight Rider podcast epizódjaiban!

knight-rider-erdekesseg-cover.jpg

Szokatlan ötlet és korábbi kudarc inspirálta az indulást

A Knight Rider ötlete egy merész (és kissé tréfás) felvetésből született. Az amerikai NBC televízió programigazgatója, Brandon Tartikoff egyszer azon viccelődött, mennyivel könnyebb lenne egy jóképű főhőst találni, ha nem kéne sok szöveget elmondania – beszéljen inkább helyette az autója! A poénnak szánt ötleten meglepő módon nem nevettek, hanem komolyan fontolóra vették. Így indult el a beszélő autó kalandjának fejlesztése. Persze a csatorna vezetőinek volt okuk az óvatosságra: 1965-ben már befürödtek egy hasonló koncepcióval. A My Mother the Car ("Anyám az autó") című vígjátéksorozatban egy elhunyt édesanya a család autójaként tért vissza és kommentálta fia életét – a nézők azonban menekültek a képernyő elől. Ezt a közröhejbe fulladt próbálkozást sokáig a valaha készült legrosszabb sorozatként emlegették. Nem csoda, hogy a Knight Rider beszélő autójának tervétől először tartottak. Végül azonban Glen A. Larson producer neve és víziója garanciát jelentett arra, hogy ezúttal sikerre viszik az ötletet. Larson addigra olyan sorozatokat jegyzett, mint a Magnum vagy a Csillagközi romboló (Battlestar Galactica), így az NBC bizalmat szavazott a Knight Ridernek – a többi pedig televízió-történelem.

Különös ihletforrások: egy német film, HAL 9000 és a cylonok

Nem csak a tévés berkek adták a kezdőlökést: maga Larson is merített korábbi alkotásokból, amikor megálmodta K.I.T.T. figuráját. Egyrészt inspirálta egy nyugatnémet filmvígjáték, az Ein Käfer geht aufs Ganze (1971, magyarul kb. "A bogár mindent belead"), melyben egy intelligens, kütyükkel felszerelt Volkswagen Bogár segítette a gazdáját – tulajdonképpen egy korai beszélő autós történet. Másrészt Larson egy klasszikus sci-fi elemet is átvett: K.I.T.T. digitális személyiségének alapjául a 2001: Űrodüsszeia híres számítógépe, HAL 9000 szolgált. Igaz, HAL inkább hidegen logikus és félelmetes volt, míg K.I.T.T.-et sokkal barátságosabbra hangolták. A külső megjelenés terén is akadt kölcsönzés: K.I.T.T. motorháztetején a pulzáló vörös fény – a szkenner – már feltűnt Larson korábbi sorozatában. A Csillagközi romboló cylon nevű robotjainak egyetlen vörösen pásztázó szemét ültették át a fekete sportkocsira. Még a kísérő hanghatás sem volt teljesen eredeti: a cylonok jellegzetes búgó hangját kicsit felgyorsították és visszafelé lejátszották, hogy megkapják K.I.T.T. futurisztikus szkenner-hangját. Így állt össze korábbi ötletekből az új televíziós legenda, amely mégis frissnek és egyedinek hatott a képernyőn.

K.I.T.T. majdnem teljesen más lett (és repülni is tudott volna)

El sem tudnánk képzelni Knight Ridert a legendás fekete Pontiac Trans Am nélkül – pedig könnyen lehet, hogy K.I.T.T. külseje és neve is másként alakult volna. A sorozat készítésekor az új 1982-es Trans Am sportkocsit választották az autósztárnak, de a dizájn további csiszolásra szorult. A belső high-tech műszerfalat és a kocsi módosításait egy Michael Scheffe nevű tervező álmodta meg, aki nem sokkal később a Vissza a jövőbe híres időgép-DeLorean-jét is megtervezte. Érdekesség, hogy Larson eredetileg egy „T.A.T.T.” nevű autókarakterben gondolkodott – a rövidítés a Trans Am Two Thousand, azaz Trans Am 2000 elnevezést takarta, és utalt a kocsi típusára. Ráadásul első ötletként női hangot képzelt el az autónak! Végül letettek erről, mivel Michael Knight figurája afféle playboy-lovag, aki szinte minden epizódban flörtölt a csinos női szereplőkkel – egy női hangú autó talán furcsa féltékenységi szituációkat szült volna. Így született meg a Knight Industries Two Thousand, azaz K.I.T.T. név, férfias hanggal.

A sorozatban később feltűnő gonosz ikerverzió, K.A.R.R. neve is beszélő rövidítés: Knight Automated Roving Robot, azaz Knight Automata Robogó Robot. Eredetileg K.A.R.R.-t teljesen fehér színűre akarták festeni, hogy K.I.T.T. tökéletes inverze legyen, de végül letettek erről az ötetről – nem csak azért, mert furcsa lett volna a fehér autót gonosznak beállítani, hanem mert olcsóbb is volt a fekete fényezés. Így a prototípus K.A.R.R. külsőre szinte ugyanolyan, mint K.I.T.T., csupán a szkenner fénye sárgán villog.

Érdekesség, hogy az NBC csatorna vezetői egy idő után annyira belelendültek a fantáziálásba, hogy repülő autót követeltek: szerették volna, ha K.I.T.T. a második évadtól szó szerint szárnyra kap. Ezt a kreatív ötletet a show producerei azonban egyszerűen baromságnak minősítették, és kategorikusan elutasították – mondván, teljesen szembemenne mindazzal, amit Knight Rider képvisel. Így K.I.T.T. végig négy keréken maradt, mi pedig hálásak lehetünk, hogy nem változott át a sorozat egy rajzfilmes stílusú mesévé.

A beszélő autó titkos sztárja: William Daniels (magyar hangja Versényi László)

K.I.T.T. karakterét nem csak a kocsi formálta, hanem a hangja is – mégpedig egy tapasztalt színész, William Daniels közreműködésével. Daniels eleinte túl ridegnek és gépiesnek találta a számára megírt szövegeket, ezért fokozatosan egyéni személyiséget csempészett a beszélő autó hangjába. Szarkasztikus humorát és barátságos modorát neki köszönhetjük, amitől K.I.T.T. valóban élő társnak érződött.

Érdekesség, hogy William Daniels neve egyszer sem szerepel a stáblistán a részek végén. A készítők szándékosan hagyták le a hangját adó színész nevét, mert azt szerették volna, ha a nézők elhiszik: K.I.T.T. nem egy színész által megszólaltatott karakter, hanem egy önálló mesterséges intelligencia. Persze Hollywoodban nehéz sokáig titkot tartani – Daniels jellegzetes orgánumára hamar fény derült (a szomszédai állítólag azonnal felismerték a tévében). Személye sokáig rejtély volt a forgatáson is, hiszen sosem hallották a beszélő autót, mivel a dialógusokat utólag rögzítették stúdióban. David Hasselhoff (Michael Knight) a jelenetek felvételekor többnyire csak szünetet tartott K.I.T.T. megszólalásainak helyén, vagy egy segítő felolvasta neki a válaszokat. Daniels és Hasselhoff hónapokig nem is találkoztak személyesen. Első alkalommal csak az első évad forgatása után, egy stábpartin futottak össze, ahol végre az autó és a sofőr kezet foghatott egymással. Apró érdekesség a rajongóknak: bár a stáblistán nem láthattuk a nevét, William Daniels egy villanásnyi cameo erejéig feltűnik a pilot epizódban – mégpedig egy autótolvaj szerepében! Ha legközelebb újranézed a legelső részt, keresd a jelenetet, amikor Michael régi Trans Amjét ellopják… a tolvaj bizony K.I.T.T. hangjának tulajdonosa.

Nem egy, hanem tucatnyi K.I.T.T. szolgált a stábnál

A sorozatban K.I.T.T. elpusztíthatatlan szuperautóként száguldott és ugratott – a valóságban viszont egy-egy jelenet forgatásához sokszor másik autót kellett bevetni. Sokan nem tudják, hogy nem is egyetlen autó alakította K.I.T.T.-et: a Universal stúdiónak összesen 22-23 darab különböző Pontiac Trans Am-je volt a Knight Rider forgatásához. Eleinte csak néhány új autót szereztek be a gyártól, de a készítők szerencséjére történt egy váratlan esemény, ami megdobta a készletet. 1982 végén egy tehervonat siklott ki Kaliforniában, amely új Pontiac Firebird és Trans Am modelleket szállított a kereskedésekbe. Több tucat vadonatúj sportkocsi megsérült vagy fennakadt a balesetben. A gyár ezeket a hivatalosan már roncs autókat nem adhatta el – így a stúdió olcsón megszerezhette őket. Hirtelen tele lett a raktár olyan Trans Amekkel, amelyekből gyors átalakítással kaszkadőr K.I.T.T. flottát faragtak. Innentől kezdve nem kellett félteni a főszereplő négykerekűt: ha egy ugrás vagy ütközés során összetört egy kocsi, volt utánpótlás.

A forgatásokon külön autókat használtak a különböző feladatokra: volt hőskocsi a közeli belső felvételekhez és párbeszédekhez (teli csillogó műszerfallal), voltak gyors menetkész autók üldözéses jelenetekhez, és persze ugró-járművek a mutatványokhoz. A sorozat végére persze erősen megcsappant a K.I.T.T. alakító autók száma – a legtöbb alaposan összetört vagy leselejtezték. Összesen mindössze öt eredeti K.I.T.T. autó maradt épen, amikor 1986-ban leforgatták az utolsó epizódot. Ezeket is jobbára múzeumoknak és gyűjtőknek adták, mert közúti forgalomba nem igazán lehetett őket helyezni (a sok módosítás és sérülés miatt). A többi példány a roncstelepen végezte. Ha manapság látsz kiállításon egy eredeti Knight Rider autót, az igazi ritkaság – nem véletlen, hogy egy-egy ilyen relikviáért rajongók százai versengenek, és kis túlzással aranyárban mérik őket.

Hogy vezetett K.I.T.T. sofőr nélkül? Íme a trükk!

A nyolcvanas években a számítógép-vezérlésű, önvezető autó még tiszta sci-finek számított. A forgatáson persze szó sem volt valódi robotpilótáról – annál leleményesebb, de egyszerűbb módszerrel keltették életre K.I.T.T. sofőr nélküli mutatványait. A titok nyitja egy elrejtett kaszkadőr volt. A stáb készített egy speciális kialakítású K.I.T.T. autót, amelyben átépítették az ülést és a kormányt. A vezetőülést a jobb oldalra tették át, és úgy mélyítették az ülés pozícióját, hogy onnan egy ügyes sofőr éppen kilásson a szélvédő alatt, de kívülről a kamerák ne vegyék észre. Magyarán, a kocsi igazi vezetője szó szerint beleolvadt az ülésbe, miközben Michael Knight oldala üresen maradt, mintha K.I.T.T. magától kormányozna. A korai epizódokban még kezdetlegesebb módszerrel is éltek: akadt olyan jelenet, ahol egyszerűen előrehúztak egy emberi kartámaszt a vezetőülés támlájára emlékeztető borítással, és mögötte kuporgott a sofőr.

Sőt, az első évad második részében egy kis bakinak köszönhetően egy pillanatra ki is lehet szúrni a rejtőző vezető karját a kocsi ablakaiban! Az évadok során finomodott a technika: a negyedik évadra már gyakran használtak teljesen átalakított, jobbkormányos K.I.T.T.-et, így David Hasselhoff is be tudott szállni a saját oldalán, és el tudott indulni “üres” vezetőüléssel, mindenféle vágás nélkül, mert a másik oldalon kormányzó kaszkadőr irányított titokban. Amikor pedig távolról mutatták a száguldó autót, előfordult, hogy egy láthatatlan rudazattal vontatták egy másik jármű mögött – így a kamera számára tényleg nem volt senki a volánnál. High-tech robotpilóta helyett tehát derék trükkmesterek és kaszkadőrök ügyeskedése tette K.I.T.T.-et önjáró csodává a képernyőn.

Látványos ugrások – földet érés nélkül

A Knight Rider epizódjai tele voltak lélegzetelállító autós mutatványokkal: K.I.T.T. ugratott szakadékok felett, átugrott teherautókat, sőt néha vízen is járt. A néző sokszor csak annyit látott, hogy a fekete sportkocsi elegánsan átrepül az akadály felett – a landolást pedig már vágás után. Nem véletlenül: a valóságban egy ilyen attrakció igencsak fájdalmas lett volna az autónak. A forgatáson a turbo boost ugrásokat jellemzően egy spéci, könnyített kaszkadőr-autóval vették fel. K.I.T.T. ezekben a snittekben általában üres kasztniként repült: kiszereltek belőle minden fölösleges súlyt (gyakran még a motort is), és sok elemét üvegszálas műanyagból építették meg, hogy minél könnyebb legyen. Egy jól elrejtett rámpáról indítva így elérték, hogy akár 10-15 méterre is elrepüljön a levegőben. Ám a gravitáció ellen nincs trükk: a földre visszaérkezve szinte mindig totálkárosra tört az autó orra a becsapódáskor. Ezt úgy oldották meg dramaturgiailag, hogy a leglátványosabb pillanatig tartott a felvétel – magát a landolást már nem, vagy eltérő szögből vették filmre, távolról mutatták, esetleg egy következő jelenetben egy sértetlen K.I.T.T.-tel folytatták a történetet.

Persze az igazán extrém kunsztoknál más módszerhez folyamodtak: kicsinyített modellautók segítségével teremtettek illúziót. A második évadtól kezdve, amikor például K.I.T.T. egy vonat tetején száguldott, helikopterről ugrott le, vagy nekiment a hatalmas kamionnak (Goliath-nak), a stáb 1:8 arányú miniatűröket használt. Kereskedelmi forgalomban kapható 1982-es Chevrolet Camaro játékmodelleket alakítottak át aprólékos munkával, hogy pontosan úgy nézzenek ki, mint K.I.T.T., majd ezeket a kis autókat reptették és robbantgatták a díszletek között. A megfelelő perspektívával felvéve egész meggyőzően festettek a képernyőn. Így rengeteg pénzt és valódi autót spóroltak meg, a közönségnek pedig fel sem tűnt, hogy a távolban lángoló vagy repülő K.I.T.T. néha csak egy modell mása.

Szereplőcsere a műhelyben: Bonnie és April

Michael Knight hű segítője a Jogért és Igazságért Alapítványnál nem csak K.I.T.T. volt, hanem a technikai szakértő is, aki a sérült autót folyton rendbe hozta. Az első évadban Bonnie Barstow (Patricia McPherson) töltötte be ezt a szerepet, ám a folytatásra a producerek váratlan döntést hoztak: lecserélték a karaktert. A pletykák szerint McPherson-t azért írták ki a sorozatból, mert a tévés vezetőség szemében nem volt elég dögös bombázó a szerephez. Így a második évadban egy új szerelő hölgy, April Curtis (Rebecca Holden) jelent meg Michael oldalán, csinosabb frizurával és merészebb ruhákban. A váltás azonban nem aratott osztatlan sikert. A rajongók hiányolták Bonnie-t, és maga Hoff sem volt elégedett a cserével – úgy érezte, megbomlott a csapat dinamikája. Hasselhoff a háttérben lobbizni kezdett korábbi kolléganője visszahozataláért. A stúdió végül hallgatott a színészre és a nézőkre: Bonnie karakterét a harmadik évad elején visszahozták, Aprilt pedig szép csendben eltüntették a sorozatból. McPherson így folytathatta Bonnie szerepét egészen a széria végéig. A háttérben meghúzódó indokot (miszerint csinosabb nőre cserélték volna) sosem erősítették meg hivatalosan, de a történtek ismeretében sokatmondó.

A sorozat egyébként a szűkös költségvetés miatt más furcsaságot is megengedett magának a szereposztás terén: gyakran ugyanazok a színészek tűntek fel különböző epizódszerepekben. Aki az egyik részben egy bűnöző barátnője volt, a következő évadban már egy tudós asszisztensét alakította – a készítők remélték, hogy a nézők nem emlékeznek minden mellékszereplő arcára. Így fordulhatott elő például, hogy Pamela Susan Shoop az első évad nyitóepizódjában és a negyedik évad premierjében is feltűnik, de két teljesen különböző nőként, vagy Ann Turkel a második és a harmadik évadban is főgonosz hölgyet játszik más-más névvel. Ezek a takarékossági húzások semmit nem vontak le a Knight Rider élvezeti értékéből – sőt, visszanézve mókás kis easter eggként hatnak a rajongók számára.

Hasselhoff furcsa kikötése és a gonosz ikertestvér

A Michael Knightot alakító David Hasselhoff a sorozat sikerének központi arca lett, és ezzel együtt járt, hogy volt némi szava a kreatív döntésekhez is. A 193 cm magas színész például különös kérést építtetett be a szerződésébe: Michael csak nála nem sokkal alacsonyabb nőkkel kerülhet romantikus viszonyba a történetben. Ennek hátterében az állt, hogy Hasselhoff kellemetlenül érezte magát, amikor a nála jóval alacsonyabb színésznő partnerei mellett szinte óriásként magasodott. Inkább olyan jeleneteket akart, ahol nem üt el a kémiától, hogy féllábbal terpesztenie kell, vagy le kell ülnie egy csókhoz. Így történt, hogy Michael lovagias hódításai többnyire magasabb hölgyekre korlátozódtak a sorozatban.

Hoff nevéhez fűződik egy másik érdekesség is: a Knight Riderben néha kettős szerepben tűnt fel. Ő játszotta Michael gonosz alteregóját, Garth Knightot is, aki néhány epizódban bukkan fel mint visszatérő ellenfél. Garth tulajdonképpen Michael "ikertestvére" – a történet szerint Wilton Knight elhidegült, bűnöző fia, akire arcplasztika révén a főhős a megszólalásig hasonlít. Hasselhoff láthatóan élvezte, hogy bajuszt és gonosz tekintetet öltve eljátszhatja saját nemezisét. A rajongók körében Garth és brutális kamionja, Goliath emlékezetes ellenfelek lettek. A producerek tervezték is, hogy gyakrabban visszahozzák őket, csakhogy maga Hasselhoff tiltotta meg ezt. Úgy nyilatkozott, hogy számára túlságosan megterhelő két külön karaktert eljátszani párhuzamosan, és nem akarta, hogy a sorozat átcsapjon egyfajta családi drámába. Így Garth Knight végül mindössze két történetben szerepelt (egy dupla epizódban a második évadban és egyben a negyedik évadban). Hasselhoff azonban e pár rész erejéig is bebizonyította, hogy nem csak hősszerelmest, de karizmatikus főgonoszt is tud alakítani, ha a helyzet úgy kívánja.

A legendás főcímdal klasszikus zenéből született

Aligha van, aki ne ismerné fel a Knight Rider ikonikus főcímdalának taktusait. A pörgős, szintetizátoros zene a ’80-as évek hangzásának esszenciája, amely egy csapásra a popkultúra részévé vált. Azt azonban kevesen tudják, hogy a fülbemászó dallam nem teljesen eredeti szerzemény. A főcím zenéjét jegyző Stu Phillips és Glen A. Larson a komponáláskor erősen támaszkodott egy klasszikus műre, Léo Delibes 19. századi balettjének, a Sylvia-nak egyik tételére. Konkrétan a “Cortège de Bacchus” (Bacchus menete) című dallam köszön vissza modern köntösben, elektronikus ütemekkel feldobva. Persze a többség inkább Knight Riderként ismeri fel – a klasszikus zenei eredet ellenére a főcímzene önálló életre kelt. Hatalmas sikert aratott, és a sorozat népszerűségével együtt a fülünkbe égett. David Hasselhoff annyira imádta, hogy egy időben ezt állította be csengőhangnak és még a telefonos hangpostájában is ez szólt.

A dal átlépte a sorozat határait: számos feldolgozás és remix készült belőle. A híres rapper, Busta Rhymes például a Turn It Up című számában használta fel a Knight Rider zenei témáját 1998-ban, bizonyítva, hogy a dallam a hiphop közönségét is megmozgatja. A mobiltelefonok korszakában pedig újabb diadal jött: a Knight Rider főcím volt az egyik leggyakrabban letöltött csengőhang világszerte a 2000-es évek elején. 2005-ben a zeneszerző Stu Phillips még díjat is kapott azért, mert az ő több mint húszéves szerzeményét töltötték le legtöbben csengőhangként (holtversenyben a Mission: Impossible főtémájával). Ki gondolta volna, hogy egy 1800-as évekbeli francia balettdallam ilyen menő, futurisztikus himnusszá válhat a ’80-as években? A Knight Rider zenéje ezzel is bizonyítja: a jó melódia időtlen, és képes generációról generációra tovább élni.

Végül egy kis hazai vonatkozású érdekesség a rajongóknak. David Hasselhoff a ’90-es években Magyarországra is ellátogatott – szerepelt Friderikusz Sándor showműsorában, ahol meglepetésként maga K.I.T.T. is megszólalt magyarul, Versényi László orgánumán. Sőt, a Három kívánság című gyerekműsor egy alkalommal azt teljesítette, hogy a legendás fekete Pontiac helyett egy Trabanttal furikázzon a világsztár – Hoff vette a lapot, és jókedvűen vezetett pár kört a kétütemű csodával. Ez is jól mutatja, mekkora szeretet övezte idehaza is a Knight Ridert: a sorozat nemcsak Amerikában, de Magyarországon is a popkultúra meghatározó része lett.

Reméljük, sikerült néhány új kulisszatitkot és mosolyt fakasztó tényt megosztanunk erről a legendás sorozatról. A Knight Rider varázsa nem csak magában a történetben és a karakterekben rejlik, hanem abban a sok apró részletben is, amelyet a készítők a háttérben hoztak létre – legyen szó kreatív ötletekről, ügyes trükkökről vagy a színészek személyes hozzájárulásáról. Legközelebb, amikor meghallod K.I.T.T. hangját vagy látod a vörösen futó fényt a kocsi orrán, jusson eszedbe: a valóságban is legalább olyan érdekes történet húzódik meg mögötte, mint a tévéképernyőn. Knight Rider öröksége élő példa arra, hogy a technológia és ember barátsága mennyire megragadta a képzeletünket – és hogy néha egy viccből induló ötletből lesz a legnagyobb legenda. Jó nosztalgiázást, és ahogy K.I.T.T. mondaná: “Szép munka, Michael!”

Még több érdekesség epizódról epizódra a Parallaxis Retroverzum Helló, Pajti – a Knight Rider podcast epizódjaiban!

emTV.hu // címlapkép: NBCUniversal

csik_patreon.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://parallaxis.blog.hu/api/trackback/id/tr4618853726

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása