2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Rendkívül gyorsan fogy az oxigén az óceánokból a felmelegedés miatt

2019. december 08. - emTV.hu

Rendkívül gyorsan fogy az oxigén az óceánokból a felmelegedés miatt, szaporodnak a "halálzónák" – állapította meg a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) friss jelentése, amely a témában az eddigi legátfogóbb kutatás eredménye.

Bővebben

Felbocsátották a műegyetemen fejlesztett SMOG-P kisműholdat

December 6-án helyi idő szerint 9:18-kor Új-Zélandról felbocsátották, majd sikeresen pályára állították a műegyetemi fejlesztésű SMOG-P és a magánfinanszírozású ATL-1 kisműholdakat. Az új-zélandi Mahia-félszigetről a Rocketlab amerikai cég Electron típusú rakétája vitte fel, és bocsátotta űrbéli…

Bővebben

Egyre fényesebb és nagyobb a Naprendszeren át száguldó csillagközi üstökös

Egyre fényesebb és nagyobb a Naprendszeren át száguldó csillagközi üstökös, a Borisov-üstökös. Az égi vándor vasárnap képrögzítőkkel felszerelt, nagyobb amatőr csillagászati távcsövekkel lesz megfigyelhető – hangzott el az M1 pénteki műsorában.

Bővebben

A légszennyezés csökkenése nyomán gyorsan és jelentős mértékben javul az emberek egészsége

A légszennyezés csökkenése gyors és drámai hatással van az ember egészségére, valamint az elhalálozás csökkenésére – derül ki a Nemzetközi Légzőszervi Társaságok Fórumának (FIRS) új tanulmányából. A FIRS környezeti bizottságának szakemberei áttekintettek számos helyi intézkedést a légszennyezés…

Bővebben

Érkezik a Világok harca legújabb adaptációja

A kultikus H. G. Wells-novella, a Világok harca – amelyből a három Oscarra jelölt mozifilm is készült Steven Spielberg rendezésében és Tom Cruise főszereplésével –, 2019. december 20-án új, kétrészes minisorozat formájában debütál hazánk (valamint az egész közép- és kelet-európai régió) Epic Drama…

Bővebben

A szférák zenéjétől a kozmikus fúziós jazzig: az űrzenék kultúrtörténete

Sokolébresztő #68

A Sokolébresztő hétfői rendhagyó adásában Pál András fizikus-csillagász barátommal a világűr és a zene különleges kulturális kapcsolatait fejtegettük. Meghallgattuk és kielemeztük, hogy az általa levezetett bolygótörvények felhasználásával hogyan "zenésítette meg" maga Johannes Kepler a tizenhetedik…

Bővebben

A rossz élmények feldolgozásában kulcsfontosságú sejteket fedeztek fel az MTA-n

Szőnyi András, Zichó Krisztián és kutatótársaik Nyiri Gábor vezetésével olyan sejtcsoportot találtak az agyban, amely kulcsszerepet játszik a negatív tapasztalatok feldolgozásában. A Nemzeti Agykutatási Program 2.0 támogatásával született eredmény az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet…

Bővebben

Az ENSZ-főtitkár szerint a klímaváltozás komolyan fenyegeti az emberiséget

A klímaváltozás már nem hosszú távú probléma, hanem olyan globális válság, amely komolyan fenyegeti az emberiséget – mondta António Guterres ENSZ-főtitkár madridi sajtótájékoztatóján a nemzetközi szervezet Éghajlat-változási Keretegyezményének jövő héten kezdődő 25. ülése (COP25) alkalmából.

Bővebben

A Napnál hetvenszer nagyobb tömegű fekete lyukat fedeztek fel a Tejútrendszerben

A kutatókat is megdöbbentő méretű, a Napnál hetvenszer nagyobb tömegű fekete lyukat fedeztek fel a Tejútrendszerben. A jelenség tizenötezer fényévnyi távolságra van a Földtől, tömege pedig hetvenszer nagyobb a Napénál – hangzott el az M1 hétfői műsorában a Nature című tudományos lapban megjelent…

Bővebben
süti beállítások módosítása