2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

"Eloszlik, mint a buborék, s marad, mi volt, a puszta lég"

EXTRAVIDEÓ

2022. július 15. - Parallaxis Extravideó

A Parallaxis évadzárójában vendégünk volt Dávid Gyula fizikus, a legkedveltebb hazai ismeretterjesztők egyike, akivel tovább folytattuk a Brian Schmidt amerikai-ausztrál csillagász és fizikus által elmondottakról, a táguló világegyetemről szóló beszélgetést, és természetesen új gondolatokat is…

Bővebben

A Mars-armada esete a szocialista tervgazdasággal

Sokolébresztő #136

A Sokolébresztő legújabb élő adásában ezúttal űrtörténeti témák felé fordultunk, annak apropóján, hogy idén hatvan éve elsőként indult el a Föld körüli pályáról egy űrszonda a Mars felé. Az 1962-es szovjet Marsz–1 ugyan neve ellenére nem a legelső űreszköz volt, amit a vörös bolygó felderítésére…

Bővebben

Magyar kutatók is kutatnak a James Webb űrteleszkóppal

Csillagrobbanások nyomait kutatják majd

Szegedi és szegedi kötődésű csillagászok is kutatási időt nyertek a NASA tízmilliárd dolláros James Webb űrteleszkópjára, amely tudományos ciklusát hétfőn kezdte meg. Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Asztrofizikai Kutatócsoportjának munkatársai csillagrobbanások nyomait kutatják majd a régóta várt…

Bővebben

Brian élete: a sötét energia, a Nobel-díj és a vörösbor

EXTRAVIDEÓ

A Parallaxis évadzárójában vendégünk volt Brian Schmidt amerikai-ausztrál csillagász és fizikus, akit a táguló világegyetemmel kapcsolatos kutatásai elismeréseként 2011-ben fizikai Nobel-díjjal tüntettek ki. Az beszélgetést Vincze Miklós, az MTA-ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport tudományos…

Bővebben

Dinók a Holdon

Parallaxis Reload #4

A 2018 júniusában megjelent adásunkban a részecskefizika, a klímakutatás és a földönkívüli élet rejtelmeibe nyerünk betekintést, ennek érdekében pedig állandó fizikusunkat, Miklóst ostromoljuk a kérdéseinkkel. A szomszédos bolygók figyelése olyan tanulságokkal szolgálhat az emberiségnek, amik az…

Bővebben

A T-rex apró mellső végtagjai előnyt jelentettek a túlélésben

A zsarnokgyík rövid mellső végtagjaira is segíthet magyarázatot találni egy nemrég felfedezett őshüllőmaradvány

Argentin paleontológusok felfedeztek egy új dinoszauruszfajt, amelynek hatalmas feje és – a Tyrannosaurus rexhez hasonlóan – rövid mellső végtagjai voltak. A Trónok harca egyik sárkánya után Meraxes gigas névre keresztelt ragadozó őshüllő csontvázát a közelmúltban találták meg Patagónia északi…

Bővebben
süti beállítások módosítása