Visszatérő vendégünkkel, Szentpéteri Lászlóval szokásunkhoz híven Ázsiára tekintünk, ezúttal a Hold kapcsán. Mit művel a Csang'e-6 űrszonda a Hold túlsó oldalán? Hogyan halad a kínaiak Nemzetközi Holdbázis-projektje? S vajon mikor lesznek indiai, japán és kínai űrhajósok a Holdon? Erről szól a Sokolébresztő legújabb része!
Bár az adás közben ez nem jutott eszembe, már az a szomorú hír is mutat némi kínai kapcsolatot, amellyel kezdeni voltunk kénytelenek műsorunkat. Ez pedig Bill Andersnek, az Apollo-8 legendás űrhajósának a halálhíre. Anders múlt héten, 90 éves korában hunyt el, ráadásul nem ám ágyban, párnák közt, hanem saját repülőgépét vezetve. S hogy mi a kínai kapcsolat? Hát az, hogy meglepő módon Anders Hong Kongban látta meg 1933-ban a napvilágot, hiszen apja a haditengerészet tisztjeként ott állomásozott.
A legendás Földkelte-képet fotózó Anders méltatása után rátértünk a valódi kínai űrhajósokra, konkrétan arra a kérdéskörre, hogy mikor jutnak el a Holdra? A Kínai Űrügynökség szerint ez 2030-ra bekövetkezik. De korántsem biztos, hogy ezzel Kína lesz az első ázsiai ország, melynek polgára eljuthat égi kísérőnkre, hiszen mindeközben a japán JAXA megegyezett a NASA-val, hogy a Toyota-holjáróért cserébe egy japán asztronauta is helyet kaphat az egyik első Artemis-küldetésen. De mi a helyzet mindeközben Indiával? S miért különleges és forradalmi a mostani kínai holdszonda útja, mely elsőként hoz mintát a Hold túlsó oldaláról? Kiderül az adásból. Hallgassátok szeretettel!
emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép: Kínai Nemzeti Űrügynökség // kép: NASA (Bill Anders)