A Sokolébresztő hétfői adásában, engedve az emailben és a Tilos rádió online fórumán érkező kérdésözönnek, végre ráfordultam a közelmúltbeli bejelentés apropóján sokakat foglalkoztató témára: hogyan is kell elképzelni a beharangozott, öt év múlva esedékes "magyar űrrepülést"? S akkor már úgy gondoltam, érdemes végigvennünk, hogy kik is voltak az eddigi magyarok, akik hasonló lehetőség közelébe juthattak. Belehallgatunk hát Farkas Bertalan majd' negyven évvel ezelőtti startjának eredeti rádióközvetítésébe, s megbeszéljük, hogy másik kedvenc űrhajósunk, Magyari Béla hogyan kaphatott volna a nyolcvanas években még egy esélyt egy kozmikus utazásra.
Szót ejtünk természetesen Charles Simonyiról, vagyis ifj. Simonyi Károlyról is, aki "önköltséges" űrturistaként 2007-ben, illetve 2009-ben is ellátogatott a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére. Éppen az ő ajánlása nyomán olvastam el első repülése alatt Jókai "A jövő század regénye" című ős-sci-fijét (ennek egy példányát a visszatérés után néhány nappal Charles dedikálta is nekem), mely alighanem a legelső olyan irodalmi mű, melyben magyarok űrutazásáról olvashatunk.
Aki mindenezen felül arra is kíváncsi, hogy Örkény István és Moldova György hogyan írtak (jóval Berciék útja előtt) űrutazó magyarokról, s meghallgatná Madách Imre sorait recsegni a Nemzetközi Űrállomásról, gyorsan kattintson a Tilos archívumára, ahol a teljes adás visszahallgatható!
emTV.hu // fotók: Az Apollo-11 által a Holdra eljuttatott magyar zászló a Magyar Természettudományi Múzeumban kiállítva, illetve Charles Simonyi dedikációja a Jókai-féle "Jövő század regénye" című ős-sci-fi kötetbe (Vincze Miklós felvételei).