2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjával, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Hold, Mars, a csillagok és a csökkenő NASA-költségvetés

Sokolébresztő #208

2025. április 16. - Sokolébresztő

Témánk az amerikai űrhajózás jövője: Trump csillagos-sávos lobogót akar a Marson látni, de közben Jared Isaacman, a NASA következő igazgatója a Holdat sem hanyagolná. Az űrügynökség költségvetése viszont jelentősen csökkenni fog, s ennek a tudomány láthatja kárát. Teljesen elkészült űrteleszkóp maradhat a Földön és a Marson évek alatt összegyűjtött válogatott kőzetminták hazahozatala is tovább csúszhat, miközben persze a kínaiak sem tétlenkednek. Mit lehet kiolvasni a tealevelekből?

sokol_ep208_cover.png

csik_patreon.jpg

Donald Trump már a beaktatási beszédében is szóba hozta a Marsot olyan kontextusban, hogy ott márpedig csillagos-sávos lobogónak kell lengedeznie, amit egy amerikai űrhajós tűz oda ki. Mivel a Hold - a NASA Artemis-programjának célja - ugyanott nem került szóba, s mivel Elon Muskról, az elnök cimborájáról lehet tudni, hogy a Holdra visszamenni szerinte gyakorlatilag szükségtelen, sokakban azonnal felmerült, hogy a kormányváltás egyben a holdprogram végét is jelentheti.

artemis.jpg

Ehhez képest kellemes meglepetést jelentett a NASA új igazgatójelöltjének, Jared Isaacmannek egyértelmű kiállása az Artemis-küldetések folytatása mellett, habár múlt heti kongresszusi kihallgatásán nem válaszolt egyenesen olyan kérdésekre, amelyek azt firtatták, hogy a következő két (emberes) mélyűr-repülés, azaz a Hold megkerülése, s az első leszállás után hogyan tervezi a folytatást, hogyan szerepel például víziójában a Hold körül keringő Gateway-űrállomás. Isaacman eléggé vakmerő módon azt is kijelentette, hogy nem látja akadályát annak, hogy a NASA egyidejűleg dolgozzon a Hold- és Mars-küldetéseken is. Azt is elmondta, hogy minden korábbinál több űrszonda és űrtávcső indítását tartaná kívánatosnak, s többször is hitet tett az űr tudományos kutatásának fontossága mellett.

A meghallgatást követően néhány nappal aztán jött a feketeleves: a Trump-kormány NASA-költségvetési tervében a tavalyihoz képest jó 20%-os csökkentés szerepel, ami ráadásul leginkább épp a tudományos projekteket érinti. Az asztrofizikai kutatásokra szánt keret például a harmadára, a földmegfigyelési büdzsé kevesebb, mint felére csökkenne, de a bolygókutatási "zászlóshajó-projektek" terén is súlyos veszteségek várhatók. Mi lesz most, mit lép erre a Kongresszus és Isaacman? Ezen rágódtam a legújabb Sokolébresztőben, s persze emellett gátlástalanul propagáltam a SUMISPACE-Útitárs projektet is, amelynek keretében péntek éjfélig Ti is felküldhetitek neveteket és fényképeteket a Nemzetközi Űrállomásra. Aki nem tette meg eddig, iratkozzon fel bátran, a Sokolébresztőt pedig hallgassátok szeretettel!

Keresd műsorainkat a Facebookon, Soundcloud- és YouTube-csatornánkon, Apple és Google Podcasts-en, valamint Spotify-on, premier előtt pedig a Patreon oldalunkon! Kattins és válassz platformot!

emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép: ChatGPT // kép: NASA

ban_premierelott.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://parallaxis.blog.hu/api/trackback/id/tr9518839766

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása