Elkészült az első valódi fotó egy fekete lyukról, amelyet egy távoli galaxisban lokalizáltak a csillagászok. A részleteket az Astrophysical Journal Lettersben publikálták. A tudósok által "szörnynek" titulált képződmény hozzávetőleg negyvenmilliárd kilométer átmérőjű, teljes kiterjedésében pedig a Föld méretének hárommilliószorosa. Távolsága tőlünk még ennél is felfoghatatlanabb: ötszáztrillió kilométer. A képét egy a világ nyolc teleszkópjából összeállított hálózattal sikerült befogni.
Heino Falcke, a holland Radboud Egyetem professzora, a kísérlet ötletadója, a BBC News-nak mesélt az M87 jelű galaxisban található jelenségről.
"Amit a képen látunk, nagyobb, mint a teljes naprendszerünk mérete."
A professzor szerint feltételezhető, hogy ez az egyik legnehezebb fekete lyuk, ami létezhet: egy abszolút szörny, az Univerzum nehézsúlyú bajnoka.
A fotón egy tűzgyűrű és egy tökéletesen kör alakú, sötét folt látható, alapvetően az egész olyan, mint egy hatalmas fánk. A fényes rész túlhevült gázokból áll, amelyet a lyuk éppen bekebelez. Szerencsére ez jóval fényesebb, mint a körülötte látható csillagok összessége, ezért látható még a Földről nézve is.
A középen lévő kör széle – amit eseményhorizontnak neveznek – az a határ, ahol a gáz belép a fekete lyukba. Ahogy fenn említettük, az objektum hihetetlenül nagy tömeggel rendelkezik, ami olyan hatalmas gravitációt generál, hogy még a fényt is magához vonzza.
Dr. Ziri Younsi a University College London munkatársa (akik szintén részt vettek a kísérletben) elmondta, hogy a valódi kép egyébként megfelel az elméleti fizikusok és hollywoodi rendezők korábbi elképzeléseinek.
"Habár maguk a fekete lyukak viszonylag egyszerű objektumok, egy sor komplex kérdést vetnek fel a tér és idő természetétől saját létezésünkig. Lenyűgöző, hogy a megfigyelt kép mennyire hasonlít ahhoz, amit elméleti számítások alapján gondoltunk. Úgy tűnik, Einsteinnek megint igaza volt."
emTV.hu // BBC