Ünnepi podcastünkben egy laza szabad asszociációs ámokfutással örvendeztetjük meg a nagyérdeműt. Kiindulópontunkként a viktoriánus kornak, vagyis a tizenkilencedik század második felének brit karácsonyi hagyományait tettük meg. A műsor második felében nekiesünk kedvenc idei tudományos híreinknek és átismételjük, mit tanultunk 2019-ben a Naprendszer peremének piszkos hómogyorójáról vagy az Antarktiszról leszakadozó nagyvárosnyi jéghegyekről. S egyúttal az Év Állatának koronázzuk a mindent kibíró Medveállatkát, amely könnyen lehet, hogy épp idén vált a Történelem Első Interplanetáris Lényévé egy holdi karambol eredményeképpen.
A viktoriánus korban a döglött madarakat ábrázoló képeslapok küldözgetése és a lángra lobbantott szeszes tálkából kihalászott égő mazsoladarabokkal történő meghitt gyújtogatás között kötelező elemnek minősült egy-két, vagy éppen hat természettudományos ismeretterjesztő előadás végigálmélkodása. És a gőzló! Istenem, egy jó karácsonyi gőzló! (Akarok egy gőzlovat.) A végső érv, ami örökre eldönti a vitát, hogy melyik évszázad volt a legmenőbb. Mutatnánk:
Oké, persze, mondjuk kórházba például valószínűleg mostanság érdemesebb járni, amikor már nem annyira rökönyödnek meg a sebészek, ha valaki azt javasolja nekik, hogy egy boncolás és egy szülés levezetése között esetleg mossanak kezet. De akkor is: gőzló! Nem hagyjuk szó nélkül továbbá a Mikulás ruhájának kultúrtörténetét sem, s mivel "tudjuk, mi a csízió", az adásban már a Szent Körülmetélés Ünnepére is készülődünk (szilveszteri pezsgők behűtve).
Ide kattintva podcast formában is elérheted, akár le is töltheted az aktuális Parallaxis Podcast epizódot.
emTV.hu
címlapfotó: Mathewson gőzlova 1876-ból (Leonard de Vries: Furcsa találmányok, Móra kiadó, 1982.)
kép a cikkben: "Thug life medveállatka" (eredeti kép: NASA, átdolgozás: Vincze Miklós)