2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Viharfelhők gyülekeznek a ChatGPT és társai felett

Az iparág komoly jogi és etikai csatározásra számíthat

2023. április 14. - emTV.hu

A legmodernebb mesterséges intelligencia-rendszerek segíthetnek megúszni a parkolási bírságot, megírni egy tudományos esszét, vagy elhitetni veled, hogy Ferenc pápa divatrajongó. A lélegzetelállító technológia mögött álló virtuális könyvtárak azonban hatalmasak - és aggályok merülnek fel, hogy…

Bővebben

Égből pottyant horror mesék: a nagy felhőböffencs

Parallaxis #83

A legutóbbi adásunk után az UFO-s filmek vonalán maradtunk és Jordan Peele harmadik nagyjátékfilmjét vizsgáltuk meg tudományos szempontok alapján. Kiderül, hogy mi történik egy kaliforniai ranch-en ahol egyik napról a másikra egy rejtélyes valami jelenik meg a lakók feje felett. Egyre furcsább…

Bővebben

A NASA négy önkéntese egy éven át él majd a földi Marson

Ez a küldetés nem a NASA első hosszú távú próbaüzeme

A vörös homok ropog a legénység tagjainak csizmája alatt. A távolban egy sziklás hegyvonulat emelkedik ki a marsi horizontból. Vékony vörös porréteg borítja be a napelemeket és az egyéves küldetéshez szükséges berendezéseket. Ez a táj valójában nem 225-400 millió kilométer  van, hanem a houstoni…

Bővebben

Borzasztó Star Trek szinkron készült

Az új nemzedék harmadik szinkronváltozata sajnos a legvégső határ

Elkezdődött a Star Trek: Az új nemzedék című sorozat szinkronjának feltöltése a SkyShowtime platformjára – vette észre nem rég a StarTrekker Blog. Ez már a harmadik változata a magyar hangok kiosztásának – nem beszélve a sorozathoz kapcsolódó négy mozifilmről, – hiszen a TV3-as eredeti vetítést…

Bővebben

Az álomamnéziának fiziológiai oka és funkciója

Az ELTE kutatóinak új tanulmánya szerint az emberi agy a felejtéssel az ébrenlétre készül

Az ember minden éjjel álmodik, az agy egy átlagos éjszaka alatt körülbelül öt órányi álomképet hoz létre, az esetek többségében azonban ezek mégsem felidézhetők ébredés után. Simor Péter és kutatótársainak új tanulmánya szerint ennek fiziológiai oka és funkciója van, az emberi agy ugyanis a…

Bővebben

Eljött a pszichedelikus szerek reneszánsza?

Ausztráliában felírhatnak az orvosok pszichedelikus szereket

Az úgynevezett varázsgombát (amely a pszilocibin nevű molekulát tartalmazza) az emberek világszerte már nagyon régóta használják gyógyászati és szertartási céllal. A nyugat-ausztráliai Kimberleyben található sziklarajzok, amelyek gombafejű lényeket ábrázolnak, arra utalnak, hogy az emberiség már…

Bővebben

Ha Arnold a vezér, akkor a baj csak rossz álom lehet!

White Sam #11

Az Arnold Schwarzenegger főszereplésével készült Kommandó egy vérbeli akciófilm. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy az 1985-ös alkotásban a számítások alapján nyolcvannyolcan halnak meg – csak összehasonlításképpen, a Matrixban ez a szám nyolcvanegy. Komolytalan komolyságok a White Sam áprilisi…

Bővebben

Két szonda is idegen életet keres majd a Jupiter jeges holdjain

A Ganümédész, az Európa és a Callisto fagyott óceánjait fogják felfedezni

Néhány nap múlva egy 1,4 milliárd fontba, azaz több mint 639 milliárd forintba kerülő szonda indul az űrbe, hogy nyolcéves küldetése során az élet jeleit keresse naprendszerünk más bolygóin – írja tudományos rovatában a The Guardian. Az űreszköz azonban nem a közeli célpontok, például a Mars felé…

Bővebben

Magyar céget választott az ESA tesztrepüléshez

Különleges vendégek érkeztek nagyszombaton az UPRA.space csapatához

Különleges vendégek érkeztek nagyszombaton az UPRA.space csapatához. Az Európai Űrügynökség (ESA) Young Professionals – vagyis fiatal szakembereknek szóló – programjaiban részt vevő mérnökök által fejlesztett YPSat egyik alrendszerének tesztrepülése került lebonyolításra. Az ESA a Műszaki Egyetemről…

Bővebben
süti beállítások módosítása