Ezúttal állandó szakértőnk, Pál András tette tiszteletét az adásban, s beszámolt a kedvenc műholdunkkal, a GRBAlphával kapcsolatos legfrissebb fejleményekről – például hogy immár Sokolébresztő-reklámot is sugároz. Továbbá a világ legkisebb asztrofizikai műholdjának startra készülődő utódjáról, a GRBBetáról is megtudhatunk ezt-azt, sőt, még a CanSat-verseny döntőjéről is.
Időről időre visszatérünk műsorunkban kedvenc űreszközünk programjára, amely 2021. március 22-én indult el Bajkonurból, hogy az első (javarészt) magyar fejlesztésű asztrofizikia-csillagászati műholdként aztán sikert sikerre halmozzon. Ahogy ez a projekt honlapján is követhető, a literes kockányi kis szerkezet már bőven átlépte az ezer napos űrbéli időtartamot, és magasabb pályájának köszönhetően túlszárnyalta az ugyanekkora MaSat-1 eddigi rekordját a legtovább működő magyar műhold kategóriájában. (Nem mintha a MaSat ne tudott volna tovább működni, de a légköri fékeződés ellen nem tehetett semmit.)
Mindeközben Andrásék már megépítették és átadták a GRBAlpha utódját, a nem túl meglepő módon GRBBeta névre keresztelt, elődjénél kétszer nagyobb űreszközt, amely a képünkön látható Ariane-6 rakéta várva várt legelső startján indulhat el újabb gammacsillagszati titkokat fürkészni az idei év harmadik negyedévében. Hogy hogyan reklámozza az űrből a GRBAlpha a Sokolébresztőt a világ rádióamatőrei számára? Ez is kiderül az adásból. Hallgassátok szeretettel!
emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép: Vincze Miklós // kép: ESA