Mintegy négyszáznyolcvanötmillió kilométernyi út megtétele után november 26-án 20:54-kor sikeresen landolt a NASA InSight nevű űrszondája a vörös bolygón. A robotgeológus működéséről és kutatásáról, illetve az emberi részvétellel történő Mars-utazásról beszélgetünk a Parallaxis Podcast legújabb epizódjában Vincze Miklós, fizikus társaságában, aki azt is elárulja, melyek voltak a legelbénázottabb landolási kísérletek a vörös bolygón.
Történelmi feladat betekinteni a Mars felszíne alá, hogy megtudjuk, vajon mennyire halott a vörös bolygó. Erre vállalkozik az igen érzékeny szeizmométerrel is felszerelt InSight robotgeológus űrszonda, ami az eddigi legmélyebb fúrással kísérli megmérni a Mars belső hőjét. De vajon mit adhat nekünk, az emberiségnek ez a kutatás? Mit tudhatunk meg az adatokból?
Az is fontos kérdés, hogy mikor lesz az első emberek részvételével történő Mars-utazás. A SpaceX és a NASA vezetője nem ért egyet. De mire van pontosan szükség mindehhez? Az emberiség első küldöttei számára vajon csak egyirányú út lesz? És mi a végső végső cél? A Mars terraformálása?
A műsorból kiderül az is, hogy Matt Damont miért nem fújná el a szél a Mentőexpedíció című filmben, de vajon helyesen ábrázolják a sci-fikben például a marsonauták mozgását?
Az űrutazásnak hosszútávú élettani hatásai vannak, amik talán a Holdat is megjárt űrhajósok halálozási arányában is megmutatkozik. De milyen lehet a súlytalanság? Miklós megosztja tapasztalatait, és a legbénább leszállási kísérleteket is a vörös bolygóra.
Ide kattintva a Parallaxis Podcast aktuális epizódoldalára jutsz, ahol különböző formátumban érheted el vagy töltheted le a műsort!
emTV.hu