Tétel: ha karácsony, akkor Reszkesstek, betörők! Bizonyítás: Szükségtelen, az állítás triviális. John Hughes 1990-es klasszikus filmjének műsorra tűzése szenteste nagyjából annyira alapvető eleme az elmúlt évtizedek karácsonyi folklórjának, mint a csillagszóró, a bejgli vagy a november óta minden bevásárlóközpontban permanensen bömböltetett "tudjukmelyik" Mariah Carey-nóta. Tetszik, vagy nem tetszik, a Home alone-rituálé egy megkerülhetetlen, elvitathatatlan kultúrantropológiai sajátsága a nyugati civilizációnak. A filmet ismerjük jól, még azok is, akik ki nem állhatják. Viszont ritkán gondolunk arra, hogy tulajdonképpen ennek a műnek is lehetett némi szerepe egy-két mérnökgeneráció pályára állításában motiváció-ügyileg, még ha nem is olyan mértékben, mint a Star Treknek és hasonlóknak. Hiszen mi történik itt másfél órán keresztül? Hát ez: egy nyolcéves kissrác a klasszikus fizika majd minden területét érintve ötletes gépészeti, optikai, akusztikai és hőtani megoldások sokaságát felvonultatva megvédi a még amerikai kertvárosi viszonylatban is brutálisan túlméretezettnek tűnő családi házat a kellőképpen bugyuta, viszont fölöttébb kitartó betörő-párossal szemben. Lendülnek az ingák, robbannak a petárdák, vörösen izzik a kilincs és kötélpályán siklik a kisiskolás: van itt kérem minden, amit csak fel lehet adni egy emelt szintű fizika érettségin. Legfrissebb podcastünkben Csabával, Nándival és Miklóssal ennek jártunk utána.
Az első és legfontosabb tanulság: Kevin legtöbb trükkjét ne próbáljuk ki otthon, még egyedül sem (ez angolul vicces lett volna; reszkessetek, fordítók). Szóval ha valakire tizenkét méter magasról ráesik egy féltégla, vagy egy izzó vasaló, az valószínűleg nem folytatja olyan lelkesedéssel a garázdálkodást, mint az opusz antagonistái. Csaba meglátása szerint a Reszkessetek, betörők az általa "gravitációs humornak" elkeresztelt, a Tom és Jerry-Gyalogkakukk tengelyen értelmezhető vicces toposzokra épít, amelyek valamiféle kikarikírozott fizikát mutatnak be. Ezekben az univerzumokban bármikor előkerülhet egy indokolatlanul nagy ACME feliratú üllő, s a gravitáció kvantumelméletének is egy érzékletes, újszerű megközelítésével találkozhatunk. Ugyanis, mint tudjuk, e vicces világokban az élőlények addig nem kezdenek el esni, amíg nem veszik észre, hogy le kellene pottyanniuk.
Ez persze elég humoros, de kicsit komoly is: jól rávilágít a kvantumelmélet mérés-fogalmának egy interpretációs nehézségére. Ahogy ugyanis Schrödinger macskája kapcsán gyakran elhangzik, a fizikai rendszerek ún. állapotfüggvénye akkor "esik össze" egy véletlenszerű (bár meghatározható valószínűségű) mérhető kimenetellé, ha értékét megmérjük, a jelenséget megfigyeljük. Vagyis mérés nélkül nincs effektus. De mi tekinthető mérésnek? Kell-e hozzá értelmes szemlélő? Egyes radikális filozófiák szerint igen: a megfigyelő tudat jelenléte szükséges a fizikai törvények működéséhez. Őrültségnek hangzik (és amúgy szerintem az is), de mégis komolyan vehető tudományfilozófiai publikációk születnek a témában mindmáig. Márpedig ez kicsit kisarkítva pont ugyanaz a jelenség, mint amikor a Prérifarkas mindaddig nem kezd el leesni, amíg nem tudatosul benne, hogy egy mély szakadék fölött rohan. A kis méretek és nagy sebességek fizikájának megértetéséhez hasonló pedagógiai eszközt választott a zseniális George Gamow is (az ősrobbanás-kozmológia egyik atyja) a Tompkins úr kalandjai a fizikával című örökbecsű könyvecskéjében, mely olyan világokban játszódik, ahol például a fénysebesség összemérhető az autók, biciklik haladási sebességével, ezért teljesen természetes, hogy útközben megrövidülni látjuk a dolgokat, és fölöttébb nehéz adott időben megszervezni egy találkozót, hiszen minden sétáló, bicikliző, vonatozó embernek a saját egyéni ütemében jár az órája. Ez is, akár csak Kevinék vörös izzásig felhevített ajtókilincse, az "eltúlzott fizikák" világa; remek pedagógiai módszer.
S ha mégsem a Reszkessetek, betörőkkel töltenénk az ünnepeket, hanem karácsonyi tematikájú de mégis tudományos igényességű kulturális élményekre vágynánk, beszerzésre és olvasásra ajánljuk Mark Kidger: A betlehemi csillag című 1999-ben magyarul is megjelent könyvét, amelyben a csillagász szerző tudományos alapossággal végigelemzi korabeli közel-keleti és kínai források segítségével, hogy mi is lehetett a mostanság oly gyakran emlegetett égi jelenség, ami a hagyomány szerint a napkeleti bölcseket Betlehembe vezette. Valóban egy (vagy több) bolygóegyüttállás lehetett? Esetleg éppen egy üstökös, ahogy oly sokan ábrázolták, például Giotto di Bondone a 14. században (képünkön)? Erről is ejtettünk néhány szót legfrissebb adásunkban, mely alább meg is hallgatható. Kevines, tudományos, fantasztikus, de mégis inkább békés, boldog ünnepeket kívánunk minden olvasónknak és hallgatónknak!