2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Magyar égre magyar UFO-t!

Parallaxis #82

2023. március 30. - Parallaxis Univerzum

Konspirációs elméletek világába teszünk egy kitérőt, ugyanis megnéztük a híres Roswell-i UFO-észlelési eseményhez kapcsolódó állítólagos "idegen boncolást", amelyet egy 1947-es kópián örökítettek meg. Filmünk főszereplői a megsemmisült eredeti felvételt a nagy pénz reményében forgatták újra. Semmi…

Bővebben

Sosem látott erejű gamma-kitörést örökített meg a GRBAlpha

A magyar fejlesztésű kisműhold az eddig látott legfényesebb kitörést detektálta

Az első magyar fejlesztésű, asztrofizikai kutatásokat végző kisműholddal, a GRBAlphával sikerült pontosan meghatározni az emberiség történetében valaha észlelt és megörökített legfényesebb gamma-felvillanás csúcsértékét – számolt be róla az MTI.

Bővebben

Kisbolygót neveztek el Ivanics-Rieger Klaudiáról

Fiatalon elhunyt kollégánkról elnevezett kisbolygó a (35459) Klaurieger nevet kapta

Kovács Gergő geográfus, csillagász és tudományos újságíró vetette fel, hogy az ismeretterjesztésben betöltött kiemelt szerepe miatt Klaudia megérdemelné, ha róla is elneveznének a sok-sok ezer eddig felfedezett kisbolygó közül egyet – írja Facebook oldalán a Bakonyi Csillagászati Egyesület. Egy…

Bővebben

Látványos bolygósorakozó lesz látható a jövő héten

A mostaninál közelebb öt év múlva lesznek egymáshoz

Látványos együttállás, "bolygósorakozó" lesz a jövő héten: március 30-án este a Vénusz és az Uránusz alig több mint egy foknyira látszik majd egymástól az égbolton – írja az MTI. A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint a két planéta már alkonyat után megfigyelhető lesz a nyugati égen.

Bővebben

Félmilliárd forintos útra készül kedvenc harvardi professzorunk

Avi Loeb az egyik podcastünkben az utazásról is beszélt nekünk

Várhatóan már nyáron útnak indul az a tudományos expedíció, amely az ismert harvardi fizikus, Avi Loeb vezetésével akarja felkutatni a 2014-ben Pápua Új-Guinea partjai közelében a Csendes-óceánba hullott, csillagközi térből érkezett objektumot – számolt be róla pénteken a The Guardian, amit az MTI…

Bővebben

Hol van mindenki? A Fermi-paradoxonról

Sokolébresztő #154

Hol van mindenki? – Kérdezte Enrico Fermi, a legendás fizikus a los alamosi kutatóintézet kantinjában arra utalva, hogy ha Tejútrendszerünk százmilliárdnyi csillaga közül a miénk egyáltalán nem különleges, akkor miért nem látjuk és halljuk a szuperfejlett földönkívüli civilizációk ilyen-olyan…

Bővebben

Pike, Spock és a horror-gorn

Űrszekerek #1

Február 14-én hazánkban is elstartolt a kissé bénácska nevű SkyShowtime, rajta egy új Star Trek sorozattal! A Különös új világok (2022) a Kirk előtti időkben az Enterprise csillaghajó fedélzetén játszódik, műsorunkban pedig igyekszünk spoilermentesen megvitatni a magyar szinkronnal is elérhető…

Bővebben

Az identitás virtualizációja

Parallaxis #81

Utazást teszünk egy disztópikus jövőbe. Egy olyan jövőbe, ahol mindennapos a virtuális valóság használata, sőt, szinte ez a virtuális tér, az Oasis jelenti az egyedüli szórakozási, avagy éppen a kitörési lehetőséget az emberek számára. Ernest Cline azonos című regényéből Steven Spielberg vitte…

Bővebben

Nyolclábú rettegés: a B-horror inváziója

White Sam #10

A White Sam márciusi adásában pókokat kínálunk némi mutagén mérgező hulladékkal – a hatás persze nem marad el! Ezúttal tehát nyolclábú szörnyszülöttek ijesztgetnek minket a 2002-es Mérges pókok című szörnyvígjátékban, és egy igen jó hangulatú podcast epizódban Norbival, Gergővel, Gézával és rengeteg…

Bővebben

Kulin György, a hazai amatőrcsillagászat atyja

Sokolébresztő #153

A Sokolébresztőben vendégünkkel, Orha Zoltán csillagásszal, újságíróval, és a tévés tudományos ismeretterjesztés jelentős alakjával talán legkedvesebb témájáról beszélgettünk. Ez pedig nem lehetett más, mint Kulin Györgynek (1905 – 1989), mindenki Gyurka bácsijának az elképesztően sokoldalú…

Bővebben

A franchise-ok kora

Médiazabálók #3

Az elmúlt évek során növekvő trendként figyelhetjük meg, hogy a filmiparban egyre nagyobb szerepet kapnak a különféle franchise-ok. De mi is az a franchise, mit tekinthetünk annak? A franchise egy olyan film-, esetleg média-univerzumot jelent, amelyben több film, tévésorozat, regény, videojáték,…

Bővebben

Csupa izom, csupa agy, és csupa szem

Parallaxis #80

A ChatGPT segítségével szerkesztett adásunkban az űrutazás és az idegen életformák témáját járjuk körül – beszélgetünk a kihívásokról és a jövőbeni űrmissziók lehetséges kockázatairól, miközben tudományos szempontból vizsgáljuk az Élet (Life) című filmet. A Parallaxis legújabb részében megvitatjuk…

Bővebben
süti beállítások módosítása