2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum

Űrorvostan, második kör

Sokolébresztő #163

2023. július 27. - Sokolébresztő

Boross Katalin doktornő és Szentpéteri László társaságában folytattuk a májusban, a 158. adásban megkezdett űrorvostan-téma kitárgyalását. Milyen egészségügyi nehézségek és veszélyek várnak a jelen és a jövő hosszú távú űrrepüléseire vállalkozó személyzetekre, illetve hogyan fogjuk így "teleszülni a…

Bővebben

Columbóra nem hat a gravitáció

Csak még egy kérdés! – a Columbo podcast #2

Az 1971-ben készült "Váltságdíj egy halottért" című Columbo epizódban Leslie Williams ügyvédnő lelövi a férjét, ám közben azt a látszatot kelti, mintha elrabolták volna a férfit, és váltságdíjat követelnének érte. Ebben a második számú pilot epizódban a történéseket inkább látjuk a gyilkos, mint…

Bővebben

A tongai vulkánkitörés megnövelte a Föld elektromos töltöttségét

Magyar kutatók a vulkáni felhő kiemelkedő elektromos aktivitására derítettek fényt

A Hunga Tonga-vulkán tavaly januári kitörése következtében kétszer is jelentősen megnövekedett a Föld elektromos töltöttségi szintje – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport az ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársainak vezetésével.

Bővebben

A kollektív emlékezet furcsaságai

Parallaxis #90

A kollektív emlékezet furcsaságai az emberek közös tapasztalatainak és történelmi eseményeknek a torzulását vagy elferdítését jelentik. Bár a kollektív emlékezetnek fontos szerepe van a kultúrák és közösségek identitásának formálásában, mégis hajlamos a hibákra és az átírásra – ahogyan az a műsorban…

Bővebben

Szinkron és technoblabla a Star Trekben

Űrszekerek #3

A magyar szinkron nagyon fontos szerepet játszik a magyarországi film- és televízióiparban. Az emberek általában könnyebben kötődnek egy filmhez vagy sorozathoz, és ez fokozottan igaz a Star Trek rajongókra. Ki ne emlékezne a sugárvezérlésű szállítóra, az NX Enterprise partikula ágyúira, vagy a…

Bővebben

A Nagy Bumm nyoma az űrben

Sokolébresztő #162

Honnan tudjuk, hogy az Univerzum véges idővel ezelőtt, nagyjából 13,8 milliárd évvel ezelőtt egy forró "tűzgömbszerűségben" született? A válasz talán meglepőbb, mint gondolnánk, s az is kiderül, hogy űreszközök nélkül nem tudhatnánk ilyen bizonyossággal még azt sem, hogy egyáltalán megtörtént-e az…

Bővebben

A Naphoz hasonló csillagok születéséről érkeztek felvételek

A James Webb űrteleszkóp több tucat születőben lévő csillagról készített felvételt

A James Webb űrteleszkóp több tucat születőben lévő csillagról készített felvételét tette közzé az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerdán. A fotókon a Földtől mintegy 390 fényévre lévő Rio Opiuchi csillagközi felhőben mintegy 50 csillag születése látható, amelyek többsége a Naphoz hasonló. A…

Bővebben

Az USA csaknem feléről látható lesz a sarki fény a héten

Csütörtökön egy geomágneses viharnak köszönhetően

Az Egyesült Államok tizenhét államában lesz megfigyelhető a héten a sarki vagy északi fény, az aurora borealis jelensége – jelezte az alaszkai egyetem geofizikai kutatóintézete hétfőn. A tudományos előrejelzés szerint csütörtökön egy geomágneses viharnak köszönhetően az általában az északi félteke…

Bővebben

45 éves Christopher Reeve acélembere

White Sam #14

Témánk az 1978-ban készült Superman, mely azóta meghatározó darabja lett a szuperhősös mozifilmek történelmének. A Richard Donner rendezte alkotás új dimenziót nyitott a képregényadaptációk világában. Podcastünkben egyéni szemszögből viszgáljuk a filmet, feltárva annak legkülönfélébb aspektusait.…

Bővebben

A Jupiter holdja alatt rejtőző élet

Parallaxis #89

Ezúttal 2061-ben járunk, amikor egy magánűrhajó indul a Jupiter egyik holdjára, az Europára, hogy a lehetséges élet nyomait kutassa. Az űrjármű egy napkitörés során elveszíti kommunikációs kapcsolatát a Földdel, ráadásul a holdhoz közeledve egy áramlat el is téríti az egységet az eredetileg kijelölt…

Bővebben

Megjelent hazánk első ember és MI által közösen írt verseskötete

A perceptron gyermekei

A Napkút Kiadó gondozásában jelent meg néhány héttel ezelőtt Magyarország első, mesterséges intelligencia által asszisztált verseskötete, A perceptron gyermekei. A kötetet jegyző Balaskó Ákos, aki a Parallaxis Univerzum hűséges hallgatója is egyben, tudományos megalapozottsággal veszi górcső alá a…

Bővebben

A mesterséges intelligencia kora

Médiazabálók #7

Ezúttal a mesterséges intelligencia világát fedezzük fel: miképpen hat az MI a legkülönfélébb iparágakra? Hogyan változtatja meg a tartalom előállítását, terjesztését és fogyasztását? Megismerkedünk a gépi tanulás alkalmazásaival a tartalom ajánlásában, emellett fontos kérdéseket is felvetünk az MI…

Bővebben
süti beállítások módosítása